14.03.2018 13:54


Všímejte si. Mobilní aplikace pomáhá studentům vnímat přítomný okamžik

Autor: Gabriela Štvrtňová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Přes osm set studentů Masarykovy univerzity se přihlásilo do osmitýdenního online programu na podporu duševního a tělesného zdraví, který čerpá z buddhistických tradic i moderních lékařských tréninků. Podstatou je umění všímavosti – mindfulness. Od úterního rána dostávají účastníci na mobil zprávy s úkoly, které jim pomáhají soustředit se na přítomný okamžik. 

 

Brno – Meditace s čokoládou. I taková cvičení čekají studenty Masarykovy univerzity, kteří se přihlásili do osmitýdenního online programu na podporu duševního a tělesného zdraví. Ten podruhé pořádá Ústav psychologie a psychosomatiky Lékařské fakulty. Program vychází z buddhistického umění mindfulness, schopnosti soustředit se na přítomný okamžik, i ze současných lékařských tréninků využívajících tuto metodu. Počínaje úterním ránem přihlášeným studentům přichází úkoly přes mobilní aplikaci Slack. Pomohou jim nejen vnímat tady a teď, ale i zbavovat se svých trápení. Po osmi týdnech se účastníci můžou lépe soustředit, ovládat své pocity nebo být šťastnější.

 Přihlášené čeká jeden souhrnný dokument plánovaných aktivit týdně a až dvanáct dílčích úkolů denně. Po dobu osmi týdnů budou dostávat online zprávy, ve kterých je odborníci zaúkolují cvičeními na podporu uvědomování si svého těla i emocí. Můžou to být různé druhy meditací jako cvičení dechu či meditace s čokoládou. Studentům zlepší vnímavost i kontakt se sebou samým. Program čerpá kromě buddhistické tradice i z lékařských tréninků na snižování stresu mindfulness-based stress reduction (MBSR) a na podporu všímavosti mindfulness-based cognitive therapy (MBCT).

Uvolněně bez facebooku 

Koordinátoři projektu Miroslav Světlák a Terézia Knejzlíková jej pořádají pro studenty už druhý semestr. Na rozdíl od dvou set účastníků v minulém semestru se letos na jaře přihlásilo více než osm set lidí. Obsah programu zůstává stejný, mění se ale technické zázemí. Místo facebookového Messengeru nyní přihlášení studenti používají komunikační aplikaci Slack. „Přešli jsme do nového prostředí, protože je přehlednější, neomezuje počet uživatelů a můžeme automatizovat zasílání zpráv,“ popsala jeho výhody Knejzlíková.

Najdou se však i tací, kteří se kvůli nové aplikaci nemohli zúčastnit. Studentka psychologie na Fakultě sociálních studií Hana Kanisová se musela odhlásit kvůli operačnímu systému Windows, ten totiž aplikaci nepodporuje. „Trochu mě to mrzelo. Byla jsem vyloučená ne vlastní vůlí, ale technologickými možnostmi,“ řekla Kanisová.

I když je projekt zaměřený na podporu duševní pohody, některé vytížené studenty můžou doplňující aktivity stresovat. „Ze začátku cítí nepohodu z nového, potom frustraci z nedodržování programu a z toho, že se jim nedaří úlohy plnit podle očekávání,“ vysvětlila Tereza Knejzlíková. Důležité je však podle koordinátorů si z programu nevytvořit další povinnost. Úkoly účastníci plní podle vlastních možností v průběhu dne. „Ideální by bylo, kdyby je splnili hned po přijetí, ale ne vždy je to možné,“ dodala Knejzlíková.

V kolektivu

Ze zúčastněných v minulém semestru projekt chválí studentka lékařské fakulty Zuzana Špačková: „V průběhu jsem se připravovala na státnici z Chirurgie a mindfulness mi přineslo klid na duši, méně úzkosti a efektivnější učení.“ Vyzdvihla také kolektivní formu. „Právě vědomí, že v tom nejsem sama, mě motivovalo,“ zdůraznila  Špačková.

Pro všechny přihlášené jsou cvičení stejná. „Díky poměrně neutrálnímu charakteru má program potenciál oslovit širokou skupinu lidí s nejrůznějšími životními zkušenostmi,“ uved Rastislav Šumec, který je součástí mindfulness týmu na Masarykově univerzitě. „Nezaměřuje se totiž na přímé diskutování o konkrétních problémech, jako spíš na kultivaci zdravějšího a zralejšího postoje k nim.“

„Významný vliv na dokončení programu jednotlivců má pocit zapojení se do skupiny lidí, kteří procházejí podobnými zážitky,“ potvrdila výhodu kolektivní formy Terézia Knejzlíková. Skupinovou verzi bude Ústav psychologie a psychosomatiky Lékařské fakulty s největší pravděpodobností pořádat i následující semestry. Zároveň připravuje podmínky pro individuální spuštění. Každý klient by tak program mindfulness využil podle svých možností.

Klíčová slova: mindfulness, psychologie, student, Masarykova univerzita

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.