01.03.2019 23:36


„Všichni z mého okolí jsou nedílnou součástí mých úspěchů,“ říká s úsměvem gymnastka, trenérka a studentka Petra Hedbávná

Autor: Hana Podhorná | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Petra Hedbávná začala závodit ve sportovní gymnastice v pěti letech. V této disciplíně získala několik ocenění. Před šesti lety ale přestoupila na teamgym, nebo-li týmovou gymnastiku, a věnuje se jí dodnes.  Se svým týmem se v říjnu 2018 poprvé v historii českého ženského teamgymu kvalifikovala do finále Mistrovství Evropy v Portugalsku.  Gymnastiku také trénuje a trenérství je i její obor, který studuje v Brně na fakultě Sportovních studií Masarykovy univerzity.

Petra Hedbávná

Brno - Gymnastika tvoří nedílnou součást jejího života. Cesta k úspěchům ale nebyla vždy jednoduchá.

Jak dlouho se věnujete gymnastice?

S gymnastikou jsem začala asi ve třech letech, protože moji rodiče pracovali v tělocvičně, tak mě často brali s sebou. Závodit jsem začala v pěti letech. Byla jsem neposedné dítě, takže sportovní gymnastika byla sport přesně pro mě. Neskutečně mě bavilo cvičit.

Do roku 2013 jste se účastnila několika prestižních závodů, než jste musela jít na operaci s ramenem. Poté jste se rozhodla přejít ze sportovní gymnastiky na teamgym. Byla právě operace ramene tím hlavním důvodem přestupu?

Tohle byla už moje druhá operace ramene. První jsem prodělala už dva roky předtím. Kvůli zranění jsem tedy musela něco změnit. K přechodu do teamgymu mě motivoval přístup teamgymových trenérů a atmosféra při tréninku. Přestupu nelituji. Bylo to mé nejlepší rozhodnutí v kariéře, které jsem udělala.

Neomezuje vás zranění ramene při trénincích?

Operace pro mě znamenaly několik měsíců bez tréninků a následnou rehabilitaci. V roce 2014 mi hrozila další operace, na kterou jsem už nešla, protože mi dokázala pomoct fyzioterapeutka a nynější trenérka Tereza Krakovská. Pomohla mi s další rehabilitací a dokázaly jsme dostat rameno zpět do pořádku. Nyní mě v tréninku do určité míry stále omezuje, ale díky vzájemné komunikaci s trenéry nedělám prvky, u kterých bych moha ramenu ublížit.

Kde jste našla odvahu a motivaci vrátit se zpět k závodění?

Odvahu a motivaci jsem našla v kráse teamgymu. Chtěla jsem dokázat víc a pomoct svému týmu při dalších závodech. Po operaci mě ani ve snu nenapadlo, že bych skončila, nebo to vzdala. Byla jsem motivovaná se vrátit zpět silnější a lepší, protože mi tréninky hrozně chyběly. Atmosféra a týmový duch je nepopsatelnou součástí teamgymu. Všichni si pomáháme.

Jaký je tedy hlavní princip teamgymu?

Teamgym je týmový sport. Tudíž je založený na spolupráci všech jeho členů. Patří mezi moderní novodobé sporty s prvky akrobacie a sportovní gymnastiky. Soutěží se ve třech disciplínách, a to pódiová skladba, akrobacie a malá trampolína. Pódiové skladby se musí účastnit všichni závodníci družstva, počet však může být různý. Závodit může osm až dvanáct členů. Na trampolíně a akrobacii se vždy skáčou tři řady. Závodí šest nejlepších závodníků v rychlém sledu za sebou. Družstvo, které získá od rozhodčích nejvíce bodů, vyhrává.

Na mistrovství Evropy jste se vůbec poprvé v historii kvalifikovaly do finále.  Co všechno obnáší příprava na takový závod?

Kvalifikovat se do finále ME byl jeden z mých největších snů. Příprava obnášela několik hodin dřiny, ale i zábavy v tělocvičně. Cesty na tréninkové kempy do Prahy, protože tam jsou zatím nejlepší podmínky na trénování teamgymu v ČR. Dále brzké vstávání, dodržování správné životosprávy a v neposlední řadě kondiční příprava a průpravy, které jsem si trénovala navíc, protože jsem věděla, že jsou nedílnou součástí úspěchu.

Jak dlouho vám trvá, než se naučíte nějaký nový prvek?

Záleží na tom, jak je prvek obtížný. Některé prvky se lze naučit v rámci týdnů, další v rámci měsíců až roků. To se odvíjí od několika faktorů. Já jsem zastánce názoru, že pokud opravdu chcete a věříte, že jste schopni se prvek naučit a umíte si ho představit, tak se ustavičným tréninkem a průpravami prvek naučíte. 

Měla jste někdy nějaký vysněný prvek, který jste se chtěla naučit?

Ano, měla a stále mám. Mým největším cílem bylo naučit se Full-half: dvojné salto s trojným obratem na trampolíně. Tento konkrétní prvek jsem trénovala dva a půl roku, než jsem ho mohla skákat na závodech.

Kdo vás trénuje?

V Brně mě trénuje Adriana Janáková, Alexandra Koupilová a Tereza Krakovská, která je současně i mojí reprezentační trenérkou, což je obrovská výhoda. Ostatní holky z České republiky s ní trénují jen na kempech. Já s ní trénuji několikrát týdně. Toho si nesmírně vážím, na závody mě připraví vždy perfektně. V Praze na kempech mě trénuje Kristýna Čermáková a John Erik Jonassen Salte, věčný optimista, který je vždy otevřený k veškeré pomoci a radám. Motivuje mě a jsem mu vděčná. Za naše úspěchy vděčím všem trenérům a holkám z týmu a všem, kteří mi fandili a podporovali mě. Všichni jsou nedílnou součástí našich úspěchů.

S mezinárodní zkušeností můžete srovnat tréninkové podmínky v Evropě a u nás. Jsou v Česku podmínky adekvátní?

Tréninkové podmínky v ČR jsou velmi odlišné od tréninkových podmínek velké části seveřanů a ostatních týmů v Evropě. Z tohoto důvodu jezdíme například na tréninkové kempy do Dánska. Někdy je velmi obtížné, trénovat v horších podmínkách, ale stále to bereme jako výzvu a motivaci do budoucna. Víte, jak se to říká, těžko na cvičišti, lehko na bojišti.

Na mistrovství Evropy v Mariboru a na Islandu jste se do finále nekvalifikovaly. Co si myslíte, že bylo tentokrát v Portugalsku jinak?

Ano, dvakrát jsme se nekvalifikovaly do finále a bohužel se nám ani jeden ze závodů nevydařil podle našich představ. Na Islandu závod začal nevydařenou pódiovou skladbou, a pak jsem tomu ještě dodala korunu na akrobacii, kde jsem proběhla základní řadu, což je opravdu jedna z největších chyb, kterou můžete udělat. Po tomto nezdaru mně pak zbývalo ještě odskákat dvě řady na akrobacii a tři na trampolíně. V Mariboru závod začal obdobně. Zase nás skolila pódiová skladba a skončili jsme na prvním nepostupovém místě. Mistrovství Evropy v roce 2018 v Portugalsku bylo jiné v tom, že jsme se nezajímaly o finále. Chtěly jsme si závod užít a dokázat samy sobě, že i po tolika letech nezdaru na to máme a povedlo se. Byly jsme velmi silný tým. Ještě teď mám husí kůži a často ukápne slza štěstí.

Teď se připravujete na nominaci do reprezentace. Mění se tím váš trénink?

Nominace do reprezentace bude na některém z tréninkových kempů v září tohoto roku. Mé tréninky budou do května stejné, jako do teď. Od května se budou měnit a budou směřovat k tréninkovému kempu v Itálii a k následné nominaci.

Jaké jsou vaše další cíle?

Mým největším cílem je být přínosným členem v týmu, pomáhat a motivovat ostatní holky. Natrénovat řady, na kterých jsme se s trenéry domluvily a užít si celý další cyklus, který bude od léta tohoto roku postupně směřovat k dalšímu mistrovství Evropy, které je příští rok v Dánsku.

Klíčová slova: gymnastika, teamgym, Masarykova univerzita, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.