13.03.2013 20:01


Vsetíňané osvobodili své náměstí, dočká se zeleně i chodníků

Autor: Kristýna Dušková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Vsetínské náměstí Svobody se po dvou letech dočká dalších úprav. Vsetíňané si jeho novou podobu vynutili protestními akcemi.

 

Vsetín - Žádná zeleň, ani místo k odpočinku, ošklivý a nefunkční povrch. Tak vypadá vsetínské náměstí Svobody, kterému se lidé po nepovedené rekonstrukci z roku 2011 obloukem vyhýbají. To se ale má brzy změnit. Vsetínská radnice rozhodla, že náměstí bude pokrývat tráva a šikmé chodníčky. „Úpravy by měly být dokončeny nejpozději v průběhu října tohoto roku,“ uvedla zastupitelka města Vsetín Helena Kaločová.

Kristýna Doušková

K přestavbě náměstí radnici přiměla nespokojená veřejnost, která se s jeho novou podobou nesmířila. „Chybí tady hlavně stromy, které pokáceli. Naše náměstí mi připomíná betonovou džungli,“ myslí si dvacetiletá studentka ze Vsetína Tereza Matějíčková.

Vsetíňané minulý rok založili hnutí Osvoboďme náměstí, které sepsalo otevřený dopis, aby dali městu najevo svůj nesouhlas. Mnoho lidí se také zúčastnilo loňské protestní akce, která k rozhodnutí o přestavbě náměstí přispěla. Iniciátoři hnutí jsou s novým návrhem náměstí docela spokojení. „Na novém návrhu se mi líbí, že zohledňuje všechny požadavky, které si lidé odhlasovali v anketě. Budoucí podoba náměstí je dobrým kompromisem,“ myslí si Klára Bažantová, jedna z organizátorů hnutí.

Nový návrh úpravy náměstí si odhlasovali i Vsetíňané v internetové anketě.    Autor: MOBA

Vedení města znovu oslovilo architekta Igora Kováče, což se obyvatelům Vsetína nelíbí. „Architekt má na své dílo smlouvu, radnice tak do podoby náměstí nesměla zasahovat,“ vysvětlila Kaločová. Tentokrát si ale město nechalo větší pravomoc v ovlivnění výsledného návrhu a prosadilo takové změny, které lidé iniciovali na setkáních k nové podobě náměstí.

Kováč v lednu předložil dvě varianty úprav náměstí, které město umístilo na svůj web. V internetové anketě lidé vybrali variantu číslo jedna. Část plochy náměstí tak bude zatravněná a doplní ji vydlážděné chodníky.

Klíčová slova: Vsetín, náměstí Svobody, Osvoboďme náměstí

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.