17.03.2020 07:17


Vrátit se, nebo zůstat? Takovou otázku si kladou desítky českých studentů, kteří vyjeli na Erasmus

Autor: Vlasta Macháčová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

V lednu odjeli na Erasmus, teď kvůli pandemii neví, co bude dál. Někteří čeští studenti se vracejí domů, jiní zůstávají v zahraničí. A to i přesto, že se nacházejí v postižených oblastech. 

Někteří studenti se rozhodli vrátit domů.

Brno – Zůstat, nebo se vrátit domů? Když koncem ledna odjížděli studenti Masarykovy univerzity na Erasmus, nikoho z nich nenapadlo, že si za necelé dva měsíce položí tuto zásadní otázku. V různých evropských zemích se chystali strávit přibližně pět měsíců, získat zkušenosti ze zahraničních univerzit a navázat nová přátelství. Pandemie nového typu koronaviru ale jejich plány změnila. 

Patrícia Felešová, studentka finanční a pojistné matematiky, je právě teď ve španělské Barceloně. Domů na Slovensko se, navzdory pandemii, nechystá. „Zůstala jsem tu hlavně proto, že univerzity až do čtvrtka normálně fungovaly. Potom už slovenská letiště zavřela, zakázali i mezinárodní dopravu v Česku. Navíc s námi bydlí babička, kterou nechci nakazit,“ zdůvodnila svoje rozhodnutí. Strach zatím nemá. Je podle ní bezpečnější zůstat na místě než v době extrémního šíření nákazy cestovat. Tak také vysvětlila situaci rodině. „Volala mi máma, ať se okamžitě sbalím a přiletím aspoň do Budapešti, že odtamtud už se dostanu. Nakonec se mi ale povedlo ji uklidnit,“ doplnila. 

Jinak se zachoval Filip Zelenka, student politologie a mezinárodních vztahů. Z litevského Kaunasu odjel v pátek, ačkoli ještě tři hodiny před odjezdem si svým rozhodnutím nebyl jistý. „Bál jsem se, že uvíznu na koleji v Litvě. Státy postupně oznamovaly zavírání hranic a s tím i rušení dálkových spojů, tak jsem se během dvou hodin odhlásil z ubytovny, sbalil všechny věci a koupil si lístek na autobus,“ popisuje svoji cestu domů. Kaunaská univerzita se podle jeho slov o zahraniční studenty nijak zvlášť nezajímala. E-mail, jestli někdo z nich zůstává v Litvě, jim přišel až v neděli. „České velvyslanectví ve Vilniusu se ale snažilo získat informace o všech českých studentech. V jakém jsou stavu, jestli zůstávají, nebo odjíždějí. Za to jim patří dík,“ dodal Zelenka. 

Také Masarykova univerzita své studenty v zahraničí včas kontaktovala a nabídla jim možnost návratu. „Studentům doporučujeme zvážit návrat do Česka. Návrat ze studijního pobytu není nutný, je však doporučený,“ uvedla Denisa Földešiová z Centra zahraniční spolupráce Masarykovy univerzity. Studenti, kteří se pro návrat rozhodnou, se nemusí bát, že nedostudují. Mohou se dodatečně zapsat do semestru a do kurzů na domovské univerzitě, případně dokončit zahraniční kurzy přes internet. Jakmile se ale pro návrat rozhodnou, na zahraniční univerzitu už se nemohou vrátit. 

Na Erasmus ročně vyjedou desítky tisíc studentů z nejrůznějších českých univerzit. Programu se účastní desítky evropských zemí, včetně těch, které pandemie postihla nejvíc – Itálie, Španělsko nebo Francie. Studenti mohou za aktuální situace svůj pobyt na zahraniční univerzitě kdykoli ukončit. 

Klíčová slova: koronavirus, pandemie, erasmus, studenti, masarykova univerzita

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.