12.04.2015 23:00


Vozatajové porovnali své schopnosti na závodech v Brně

Autor: Šenkeříková Magdaléna | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Letošní první kolo Vozatajského poháru pracovních koní se uskutečnilo v sobotu na Veterinární a farmaceutické univerzitě v brněnském Králově Poli. První soutěžní spřežení vyjelo na speciální povrch jezdecké haly v deset hodin dopoledne. Lidé tak měli jedinečnou příležitost vidět neobvyklý sport uprostřed Brna. 

Brno – Dusot koňských kopyt se v sobotu rozléhal areálem brněnské Veterinární a farmaceutické univerzity. Na letošním třetím ročníku halových závodů soutěžili vozatajové z různých koutů Česka.

Brněnského prvního kola Vozatajského poháru pracovních koní se zúčastnilo pětadvacet soutěžících. Navzdory názvu soutěže se mohl přihlásit kdokoliv bez ohledu na typ nebo druh koně. „Závody jsou určené hlavně začínajícím a takzvaným hobby jezdcům, obvykle se jich neúčastní české vozatajské špičky. Výjimkou je mistr republiky Petr Vlašic, který je však zároveň pořadatelem celého letošního poháru,“ sdělila organizátorka akce Markéta Sedlinská.

Vozatajové závodili v kategoriích jednospřeží, dvojspřeží a čtyřspřeží. Kategorie jednospřeží se navíc dělí na tři samostatné soutěže, a to buď jednospřeží smíšené, nebo takzvané amazonky, kde jsou kočí i přísedící jen ženy. Do další podkategorie se pak mohli přihlásit pouze děti mezi osmi a čtrnácti lety. Každá kategorie se skládá ze dvou kol a soutěžící měli za úkol projet co nejrychleji dvěma kombinovanými maratonskými překážkami a dvanácti průjezdovými překážkami. Za každé shození překážky rozhodčí přičetli soutěžícím pět trestných sekund.

Více než drsným bojem o vítězství byly závody pro vozataje dobrým způsobem, jak příjemně strávit sobotní den. „S vozatajstvím jsem začal asi před dvěma lety, když už jsem nemohl jezdit normálně v sedle. Závodů se účastníme přibližně jednou za čtrnáct dní. Koně to hrozně baví, mají spoustu energie a potřebují pořád něco dělat, aby tu energii vybili,“ svěřil se soutěžící Lubomír Hlavenka z Mikulova. Zároveň také přiznal, že se raději účastní venkovních závodů. „Vevnitř je všechno hrozně stísněné a je mnohem horší se tam s koňmi otočit. V zimě to ale samozřejmě jinak nejde,“ dodal.

Závodníci soutěžili v kategoriích jednospřeží, dvojspřeží a čtyřspřeží. Foto: Magdaléna Šenkeříková.

Kromě napínavé podívané v podobě vozatajského parkuru měli organizátoři nachystaný pestrý program pro diváky. Ti se mohli ve volných chvílích svézt v kočáře taženém koňmi nebo nechat povozit na ponících své děti. V polední pauze pak zhlédli módní přehlídku jezdeckého oblečení. „Přišli jsme sem hlavně kvůli dceři, protože má hrozně ráda koně. Je skvělé, že se navíc mohla svézt na poníkovi, z toho měla největší radost,“ řekl jeden z návštěvníků Roman Duroň.

Sobotní vozatajské závody v Brně byly první ze série soutěží letního Vozatajského poháru pracovních koní 2015, který se dělí na sedm kol a závěrečné finále. Druhé kolo se uskuteční už pětadvacátého dubna v Mikulově.

Klíčová slova: koně, vozatajství, veterinární univerzita

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.