08.03.2013 20:49


Volné sportování ve zkouškovém končí

Autor: Kateřina Šmajzrová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Tělocvik ve zkouškovém - pro některé studenty Masarykovy univerzity možnost odreagovat se od učení, pro jiné nutnost k získání kreditů za povinnou tělesnou výchovu. Od jarního semestru je ale všechno jinak – volně přístupný tělocvik ve zkouškovém nahradila povinná výuka.

Brno - Ještě v lednu mohli studenti libovolně navštěvovat vypsané sportovní hodiny systémem „kdo dřív přijde, cvičí“. Od nového semestru si ale za sport připlatí, pokud nebudou chodit do povinného kurzu. Univerzitu vedlo k takovému kroku hned několik důvodů. Jedním z nich je finančně náročný pronájem prostorů, dalším snaha vyjít vstříc studentům, kterým se kvůli školnímu nebo pracovnímu vytížení povinný sport během semestru do rozvrhu nevejde. „Dříve jsme takovým studentům mohli nabídnout leda turistické kurzy o víkendu nebo jednodenní lyžařské výlety, teď si budou moci vybrat“ říká vedoucí Centra univerzitního sportu Masarykovy univerzity Věra Večeřová.Jedna z možností tělocviku - beachvolejbal v hale na Kounicově.

Martina Marková, která studuje práva, žurnalistiku a mezinárodní vztahy dohromady, ale příliš nesouhlasí: "Ve zkouškovém jsem většinou ráda, že stíhám, a trávit 2-3 hodiny tím, že pojedu například na badminton přes celé město, je pro mne ztracený drahocenný čas. V semestru to stíhám s přehledem."

 Na povinnou výuku ve zkouškovém období se studenti mohli zaregistrovat během únorové registrace předmětů. Kapacitu těchto kurzů se podle Večeřové podařilo naplnit ze 70%. Výuka bude probíhat dvakrát týdně, její rozpis už je k dispozici na webu.

Ti, kteří mají povinnou výuku za sebou, se budou moci zapsat do placených kurzů. Během zkouškového stihnou šest lekcí, cena takového kurzu bude proto poloviční oproti ceně v semestru (za aerobic tedy cca 270 Kč, za volejbal cca 400 Kč). O možnost sportovat během zkouškového tedy studenti nepřijdou. „Budeme se snažit zachovat objem i pestrost sportů tak jako tomu bylo doposud, s tím rozdílem, že tyhle hodiny budou zpoplatněné,“ dodává Večeřová. Jako výhodu dále uvádí fakt, že každý student, který si výuku zaplatí, bude mít své místo jisté. Studentka Lékařské fakulty MU Veronika Moravcová není ze změn příliš nadšená: „Byla jsem zvyklá chodit sportovat třeba i dvakrát týdně, když se mi to zrovna hodilo k termínům zkoušek, teď to bude náročnější.“

Tělocvična Pod HrademO změnách se studenti mohou dozvědět v Informačním systému nebo od vyučujících přímo na hodině tělocviku. Rozpis placené výuky pak bude k dispozici na stránkách Centra univerzitního sportu během semestru.

Každý student Masarykovy univerzity má v rámci svého studia povinnost absolvovat 2 semestry tělocviku podle svého výběru. Ve výjimečných případech může požádat o osvobození od tělesné výchovy. Nad rámec této povinnosti se mohou studenti zapsat do placených kurzů pod záštitou univerzity.

Klíčová slova: tělesná výchova, kredity, zkouškové období

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.