07.03.2015 16:51


Vodní záchranáři poměřili síly v Brně

Autor: Stupková Jana | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Zachránit co nejvíce osob při simulovaném neštěstí, to byl úkol pro třiadvacet týmů během pátečního závodu v Brně. Pro letošní ročník Mezinárodních závodů ve vodním záchranném sportu organizátoři vybrali nehodu dračí lodě v Malajsii z roku 2010. 

Brno – Maraton závodů Grand Prix Moravie v brněnském bazénu Lužánky zahájila včera dopoledne divácky nejatraktivnější disciplína SERC. Tedy simulovaný závod schopnosti záchranáře reagovat na krizovou situaci. „Každý rok se snažíme inspirovat skutečnou událostí. Vybrali jsme závody dračích lodí, protože jsou v Česku čím dál rozšířenější a také proto, že v lodi je dvacet dva členů posádky, a to už v případě nehody je považované za hromadné neštěstí,“ sdělil k organizaci závodu ředitel disciplíny SERC, náčelník Vladan Vlk.

Grand Prix Moravie v Brně. Foto: Jana Stupková

Zadání již devátého ročníku bylo až do poslední chvíle tajné a každý tým se informace dozvěděl až ve sprchách jen pár minut před tím, než nastoupil do akce. Mezi sedmi českými týmy byli i vodní záchranáři z klubu Blansko. „Pro nás je nejdůležitější rozhodnout se dopředu, co kdo bude dělat,“ prozradil Martin Pernica, člen tamní záchranářské výpravy.

Poté, co se závodníci přesunuli z přípravné zóny k bazénu, začala hrát hudba, která postupně gradovala. Dračí lodě se daly do pohybu a po pár záběrech se jedna z lodí převrhla, v tuto chvíli začali záchranáři jednat. Závodníci mohli používat záchranný člun nebo k obětem doplavat. Někteří figuranti simulovali poranění, někteří se hádali s dalšími členy posádky, a tím záchranářům situaci ztěžovali. Celkový čas tři minuty a patnáct vteřin měly sedmičlenné týmy vymezeny na to, aby zachránily co nejvíce tonoucích a zároveň svým postupem zaujaly porotu. „Bylo tam pár zbytečných chyb,“ hodnotil výkon blanského týmu jeho člen Michal Vondráček.

Grand Prix Moravie závody v Brně. Foto: Jana Stupková

O mezinárodní prestiži brněnské záchranářské události svědčí i to, že pozvání přijalo šestnáct zahraničních týmů z osmi evropských zemí, například z Polska, Velké Británie, Německa a letos poprvé i  z Norska. „Atmosféra je skvělá a organizátoři si vždycky připraví něco speciálního,“ okomentoval soutěž trenér belgického týmu Wim Nuyens, který se účastnil už pátého ročníku. Pozitivně zhodnotila závod i návštěvnice Jana Keneblová, kterou baví sledovat, jak jednotlivé týmy k situaci přistupují.

Závody SERC nejsou jedinou součástí Grand Prix Moravie. Celá akce pokračuje i v sobotu a v neděli. Který z třiadvaceti týmů vybojuje první místo, se dozvíme až na sobotním galavečeru.

Doplnění:

Vítězem SERC disciplíny se stal tým z Blanska, druhé místo vybojovala výprava z Soběslavi a třetí v pořadí skončila skupina z německé Pirny.

Klíčová slova: Grand Prix Moravie, sport, vodní záchranářství

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.