14.05.2014 17:30


Vodáci stále nejvíce jezdí na Vltavu, možností mají ale víc

Autor: Přindišová Kateřina | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Na moravských a českých řekách začala v dubnu vodácká sezona. Vody v českých a moravských řekách je vůli suché zimě málo. Většina toků je ale zatím sjízdných a nejen studenti si mohou vybrat z široké palety možností. 

Brno – Vodáci v České republice mají na výběr z několika typů řek. Nejpopulárnější je podle pracovníků cestovních kanceláří tradičně Vltava. Ročně na tuto řeku zavítají tisíce lidí. „Vltava ale není pro zkušené vodáky moc záživná, jedinou zajímavostí jsou splavy. Lidé sem obvykle nejezdí za sportovním zážitkem, ale často pouze za zábavou. V okolí Vltavy mají vodáci velmi dobré zázemí, spoustu kempů i půjčoven vybavení,“ shrnul Jan Ryjáček z cestovní kanceláře Peřej tours. Vodáci na řece Moravě, foto: Kateřina Přindišová

Na nejdelší českou řeku mohou vyrazit také studenti Masarykovy univerzity v rámci letního výcvikového kurzu. „Na Vltavu jezdíme v rámci kurzů pravidelně, tato řeka je u studentů stále velmi oblíbená. Studenti poznají z řeky množství kulturních, přírodních památek, Rožmberk nebo Český Krumlov. Letos vyrážíme na vodu v termínu 20. až 24. června,“ uvedl vedoucí kurzu Pavel Mudra. Studenti si mohou kurz zapsat i v rámci povinného tělocviku a získat za něj zápočet a jeden kredit.

Dalšími možnostmi, kam mohou vodáci vyrazit, jsou moravské řeky. Podle Ryjáčka však většina z nich není tak zajímavá. „Voda v řekách jako je Morava nebo Dyje tolik neteče. Zajímavější pro vodáky jsou na Moravě menší toky, jako je například Moravice," řekl Ryjáček. Zmiňovanou Moravici ale není možné sjíždět kdykoliv, pouze když se vypouští přehrada. 

Letos se kvůli suchu tato vodácká událost zrušila. „Kvůli aktuální situaci vody a převládajícímu suchému počasí nebude Povodí Moravy vypouštět vodu z vodních děl ve prospěch vodáckých akcí. Průtoky řek a potoků, které zásobují nádrže vodou, se pohybují hluboko pod dlouhodobým průměrem. Povodí Moravy tak musí s vodou šetřit," vysvětlila mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

 


Klíčová slova: vodácká sezona, řeky

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.