27.03.2015 07:04


Voda pro Kamerun: Litr za dvacku, dvacka za strom

Autor: Křivánková Andrea | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Až do sedmého dubna poteče ve více než stovce vybraných českých kaváren a restaurací kohoutková voda pro dobrou věc. Projekt Voda pro Kamerun pořádá už třetím rokem nezisková organizace Kedjom-Keku, která usiluje o záchranu horského mlžného lesa v africkém státě Kamerun. Díky kohoutkové vodě vysadila už tisíce stromů.

Brno – Pod heslem „Litr za dvacku, dvacka za strom“ vybírají podniky zapojené do projektu Voda pro Kamerun dvacet korun za každý litr natočené kohoutkové vody k pití. Zákazníci koupením vody podpoří snahu Kedjom-Keku chránit jeden z nejvzácnějších biotopů světa. Lokalita v horské oblasti totiž díky zbytkům původního lesa patří mezi třicet míst s nejvyšší biodiverzitou na planetě. Za každou vybranou dvacetikorunu vysadí dobrovolníci organizace v kamerunské oblasti Bamenda Highlands nový strom na obnovu místního ekosystému.Děti v Kamerunu pomáhají vysazovat stromy na obnovu horského mlžného lesa. Foto: Kedjom-Keku

Do projektu se letos zapojilo více než sto dvacet kaváren. Překonaly se tím předešlé ročníky, kdy se akce v obou případech zúčastnilo méně než sto podniků. „Snažíme se pomáhat v podobných projektech. Je správné chránit přírodu,“ řekla majitelka svitavské kavárny Kafé Rošambo Kamila Rybinová. „Moc se ale nedaří, lidé jsou lhostejní k tak vzdáleným problémům. Pomoc Ukrajině byla například mnohem úspěšnější,“ dodala.

Předchozí dva ročníky přesto vynesly prostředky na vysázení necelých deseti tisíc stromů. „Naše organizace působí v horské čtvrti Abongphen v oblasti Kedjom-Keku už od roku 2010 a po dlouhých přípravách jsme nechali naklíčit první várku stromů, ze kterých se zhruba polovina ujala,“ představil situaci zakladatel organizace Martin Mikeš.

Horský mlžný les zabíral před sto lety téměř polovinu rozlohy Bamenda Highlands. Dnes však kvůli jeho kácení pokrývá jen kolem tří procent plochy pohoří, navzdory tomu, že je podstatný nejen díky své druhové rozmanitosti. „Lidé musí pochopit, že tento les nutně potřebují ke svému životu, jedná se totiž o zdroj vody pro povodí řek Niger a Sanaga, které obyvatele zásobují,“ vysvětlila dobrovolnice ve sdružení Kateřina Báňová.

Letos se sdružení Kedjom-Keku chystá vysadit celkem padesát tisíc nových stromů. „Naše mise bude brzy splněna, což ovšem neznamená, že nás pak už nečeká žádná práce. Les je hodně zdevastovaný, a proto se snažíme o jeho obnovu,“ uzavřel Mikeš.

Více o organizaci Kedjom-Keku najdete zde.

Klíčová slova: Voda pro Kamerun, Kedjom-Keku, Kamerun, Afrika, voda, litr, dvacka, les

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.