29.04.2015 12:37


Vlogeři jsou novodobé celebrity, tvrdí organizátorka Utuberingu

Autor: Bazgierová Pavla | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Virtuální svět internetu mladým lidem nahrazuje klasická média, jako jsou televize či rádio. Z přispěvatelů na internetové servery se stávají idoly, které mají mnoho fanoušků. Právě pro tyto obdivovatele Michaela Sagitariová připravuje projekt s názvem Utubering, který bude prvním festivalem svého druhu na světě.

Brno – Natáčení vtipných nebo lifestylových videí a jejich sdílení na internetu je mezi lidmi stále populárnější. Někteří z nich si touto cestou i vydělávají. Jejich tvorbu se pokusí přenést do reality Michaela Sagitariová. Spolu s dalšími organizátory chystá na červen festival Utubering, kde se fanoušci setkají se svými internetovými celebritami a prožijí s nimi den nabitý programem.

Koordinátorka projektu Utubering Michaela Sagitariová (foto: Pavla Bazgierová)

Můžete ve zkratce popsat, co je Utubering?

Chystáme festival, který bude v určitém ohledu stejný jako Rock for People nebo Colours of Ostrava, jelikož tam vystoupí i kapely. Kromě koncertů však zbytek programu bude patřit youtuberům, jejichž výstupy jsme rozdělili do čtyř kategorií, podle toho, čemu se věnují ve svých videích. Každá sekce bude představovat samostatný svět, ve kterém vlogeři (lidé nahrávající svá audia na internetové servery, pozn. red.) představí svůj program. Nebudou se pouštět videa, protože to by byla nuda.

Jak tedy festival oživíte?

Od února vymýšlíme pro každého vlogera speciální program, který by měl být interaktivní. Součástí festivalu budou například chemické pokusy nebo hraní počítačových her, které návštěvníci uvidí na velkém plátně. Fanoušci se zapojí do vodní bitvy, bubble fotbalu nebo překážkové dráhy ve stylu Minecraftu. Holky si budou moci zazpívat s youtuberkami karaoke a popovídat si s nimi o různých tématech.

Kdo jsou youtubeři?

Náplní jejich práce je sdílení obsahu na stejnojmenné internetové platformě. Mladí lidé sledují jejich videa skrze tento komunikační kanál často místo klasické televize. Vybírají si program podle svého zaměření a dívají se na stejně staré vlogery, kteří krátké nahrávky točí. Některým vystupujícím na Utuberingu není ani osmnáct let. Nejmladší youtuberce je patnáct. Většina z nich se zrovna připravuje na maturitu.

Co musí takový člověk zvládat?

Točení videí není jednoduché. Kluci a holky musí být baviči a extroverti. Používá se střih, aby byla videa zábavná a zachycovala to nejlepší, proto musí být zběhlí i v této oblasti. Například videa Vidraila vypadají velmi dobře, jelikož používá mnoho filmových efektů. Je třeba, aby byli nápadití, kreativní a točili pravidelně pro uspokojení divákovy poptávky.

Dokáží se uživit točením videí?

Existují tři skupiny vlogerů. Někteří chodí do školy a videa vytvářejí večer nebo o víkendu. Ti druzí už pracují a také se své tvorbě věnují večer a pak jsou jedinci, jenž se točením videí živí. Někteří si vydělávají i mimo internet například reklamou. Pokud mají dostatek fanoušků, dá se tím uživit.

Festival tvoří čtyři různé sekce (Gaming, Entertainment, Fashion and Beauty, Music). Jejich spojením vznikne jádro Utuberingu. (foto: Utubering)

Z jakých sekcí se festival skládá?                                                      

Jednou z částí je Gaming, která má asi nejvíce fanoušků. Tato zábavná videa o počítačových hrách se těší největší sledovanosti. Čím více má youtuber odběratelů, tím je totiž populárnější. Vlogeři vtipně komentují hry od The Sims přes League of Legends až po GTA. Nejvíce odběratelů má Gogo, jehož fanouškovská základna se blíží milionu. Společně s Jiřím Králem byli dokonce u Václava Moravce v pořadu Fokus zaměřeného na fenomén virtuálních sítí, o která se média začínají více zajímat.

Na jaké oblasti se specializují další vystupující?

Dále nabízíme sekci Entertainment, ve které jsou kluci tvořící zábavná krátká videa týkající se jejich zážitků nebo výzev, ve kterých se youtubeři „hecují“ k různým bláznivým kouskům. Zajímavý je například Martin Rota, který má kanál s názvem Vědecké kladivo. Vysvětluje tam, jak fungují fyzikální zákony a chemické procesy.

Na co se mohou těšit návštěvnice?

Připravili jsme pro ně zónu Fashion and Beauty, v níž jsou vlogerky věnující se módě a líčení. Ve videích zaznamenávají to, co se jim přihodilo nebo radí mladým slečnám. Jelikož si myslíme, že na letní festival patří hudba, ve čtvrté sekci vystoupí právě kapely a mladí hudebníci. Návštěvníci se mohou těšit na Majka Spirita, Lipa, Paulieho Garanda, Mandrage a další.

Pro koho je váš projekt určený?

Utubering je festival především pro generaci Z. Tato část populace se narodila v době od druhé poloviny devadesátých let do současnosti. Je pro ně přirozené pracovat s moderní technikou, jako jsou tablety, chytré telefony či internet. Tito mladí lidé uznávají jiné vzory než starší ročníky a za celebrity považují právě youtubery.

Sledují videa i starší generace?

Existují statistiky potvrzující, že i lidé kolem třiceti let tato videa odebírají. Ti sledují videa spíše pro zábavu a do Prahy v červnu pravděpodobně nepřijedou.

Kdyby chtěli, mohou festival navštívit?

Cílem projektu je ukázat veřejnosti a hlavně rodičům, jaký je svět současných dětí a seznámit je s tím, co u počítače vlastně dělají. Dospělý doprovod dítěte jde navíc na festival zdarma. Součástí je i velká rodičovská zóna, ve které jsme pro dospěláky připravili zábavný a vzdělávací program. Dozví se například, jak zabezpečit internet, co je kybernetická šikana a jaká jsou úskalí a výhody internetu. Dostáváme se totiž do doby, kdy je pro nás internet nepostradatelný, a tudíž bychom o něm měli bychom vědět co nejvíce.

 ___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Michaela Sagitariová se narodila v Třinci, kde rovněž vystudovala gymnázium. Pro vysokoškolské studium si vybrala obory žurnalistika a sociologie na Masarykově univerzitě v Brně, kde před rokem získala magisterský titul. Během studií zajišťovala kontakt s veřejností pro skupinu Charlie Straight, později i pro Lake Malawi. Podílela se na organizování dvou ročníků Marketing festivalu. V současné době je koordinátorkou projektu Utubering, jemuž se věnuje na plný úvazek. 

Klíčová slova: festival, vloger, youtube, utubering

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.