30.03.2014 21:03


Vlakem nebo autobusem? Studenti často volí alternativní způsob dopravy

Autor: Zuzana Brandová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Cesta z domu do studentského města nemusí být pouze přeplněným vlakem nebo autobusem. Studenti často dávají přednost alternativě – jízdě autem s neznámým člověkem, která s sebou přináší pohodlnější cestování, ale také větší obavy o vlastní bezpečnost. 

Brno – Sbalit tašku, rozloučit se s rodiči a jít na zastávku autobusu. Tento typický scénář nedělního večera zná mnoho českých studentů. Někteří ale místo na zastávku chodí na předem domluvené místo a čekají na odvoz autem. Studenti tak za dopravu mohou ušetřit desítky až stovky korun měsíčně. Tento způsob dopravy má svá pro i proti. Cesta autem je rychlejší, levnější a pohodlnější než přecpaný nedělní vlak, kde cestující stojí celou cestu v uličce. Na druhou stranu jízda autem s neznámými lidmi s sebou může přinést problémy, mezi které patří například agresivní jízda.

Studenti odjíždějí z Brna autem. Foto: Zuzana Brandová

„Věděl jsem o lidech, kteří pravidelně jezdí svým autem do Brna. Zdálo se mně výhodné domlouvat se s nimi, aby nejezdili prázdnými auty. Já jsem tak mohl jezdit levněji a rychleji než vlakem, proto jsem založil skupinu na Facebooku. Ze začátku byli členy skupiny především známí,“ vysvětlil student Vysokého učení technického Jan Remeš. Skupin, které sdružují zájemce o cestování autem, stejně jako jejich členů, přibývá.

Členem skupiny, kterou Jan Remeš vytvořil, je i student Michal Podstavek. „Svým autem často vozím lidi, které neznám. Jízdu ale nabízím pouze na facebookové skupině, nikde jinde. Když jsem si sjednával povinné ručení, přemýšlel jsem o tom, že bych měl mít pojištění lidí v autě, kdyby se stala například nehoda s doživotními následky, proto mám úrazové pojištění řidiče a posádky,“ uvedl student Vysokého učení technického Michal Podstavek.

Jan Remeš, který jezdí do Brna třetím rokem, nyní ale upřednostňuje cestování vlakem. „Musím přiznat, že s některými řidiči jsem se trochu bál. Jejich styl jízdy nebyl moc bezpečný. Jiní zase v autě při jízdě kouřili. Vlastní auto nemám, proto jako řidič nejezdím. Dnes ale dávám přednost spíše vlaku. Člověk sice musí přestupovat, ale na druhou stranu ve vlaku můžu pracovat na notebooku nebo spát,“ dodal Remeš. Studenty láká pohodlnější cesta, kterou auto zvládne za kratší čas než vlak, a také jistota místa k sezení, kterou u cestování vlakem nemají. Na druhé straně tento způsob cestování přináší i určitá rizika, mezi která patří agresivní a nebezpečný způsob jízdy nebo nepříjemní lidé v autě.     

„Jezdím domů většinou každý druhý týden. Nabídku jízdy dávám na internetovou stránku Jízdomat a na další tři stránky na Facebooku. Do auta beru první nahlášené zájemce, ať je znám nebo ne. Často jezdíme v pěti lidech. Protože vozím cizí lidi, mám sjednané pojištění posádky,“ uvedla studentka Masarykovy univerzity Klaudie Semelová.

Řidič, který ve svém autě vozí cizí lidi, se při dopravní nehodě může dostat do velkých problémů. Pokud má úrazové pojištění posádky, může se vyhnout například zaplacení náhrady škody v případě úrazu cestujícího. „Protože se jedná o velmi závažnou a složitou problematiku náhrady škody, nejdříve musí policisté určit, kdo dopravní nehodu zavinil. Dále se řeší přímé následky na zdraví či věcech lidí a náhrada způsobené škody. Připomínám také, že jízda stopem samozřejmě není jízdou ve veřejném dopravním prostředku, takže se na ni nevztahují přepravní podmínky jako například při jízdě autobusem,“ vysvětlila advokátka, která se zabývá občanským právem, Marta Hradecká.

Úrazové pojištění posádky, které někdy lidé mylně označují jako pojištění sedadel, se vztahuje například na úrazy, které vznikly při střetu, nárazu, požáru nebo pádů předmětů na vozidlo. „Každý by měl znát, co všechno se hradí z povinného ručení. Pojištění pro případ úrazu je pojištění obnosové, to znamená, že pojištění lidé dostanou v případě úrazu určitý obnos. Myslím si, že toto doplňkové pojištění posádky má málo lidí, protože se snaží šetřit a platí jen to, co musí,“ uvedl pojišťovací agent Roman Morávek. Cena doplňkového pojištění posádky se pohybuje přibližně od pěti set do tří tisíc korun ročně, závisí na výši krytí v případě úrazu a také na ceníku konkrétní pojišťovny. 

Klíčová slova: auto, Brno, cestování, studenti

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.