14.11.2013 09:26


Vladimír Spousta představil svojí slovníkovou trilogii

Autor: David Rozsíval | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Za účasti rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka včera pokřtili trilogii Hudebně-literární slovník. Knihu pedagoga a muzikologa Vladimíra Spousty vydalo nakladatelství Masarykovy univerzity.  Tento literární počin je významný nejen svým rozsahem, ale i zaměřením na skladby a skladatele spojené se slovesným uměním.

Audio

    Zapěl Vladimír Richter, doprovodil jej Petr Hala
         
    Autor: David Rozsíval

Brno – Křest Hudebně-literárního slovníku uspořádalo nakladatelství Masarykovy univerzity v budově rektorátu. První část se zaobírá tvorbou světových skladatelů, druhá tvorbou domácích autorů. Poslední svazek se zaměřuje na přínos komponistů dvacátého století. 

Slavnostní odpoledne se uskutečnilo v budově rektorátu (Foto: DR)Návštěvníky přivítal rektor univerzity Mikuláš Bek, který jakožto muzikolog patří mezi čtenáře Spoustova slovníku. Poté se slova ujal autor. „Moje práce na tomto díle začala za studií před téměř šedesáti lety. Už tehdy jsem si založil lístkovou kartotéku,“ řekl třiaosmdesátiletý pedagog.  Naznačil také, že pokud mu zdraví dovolí, rád by v podobném formátu připravil další slovník, tentokrát založený na vazbách mezi hudebním a výtvarným uměním.

„Na slovníku Vladimíra Spousty je zajímavé, a v tom se projevuje ten jeho učitelský rys, že všechny termíny vysvětluje,“ prohlásil recenzent knihy Josef Maňák. Upozornil tak na fakt, že i když je slovník určen převážně odborné veřejnosti, bude přístupný i širšímu publiku.  Dílo je nezvykle rozsáhlé. Jen poslední díl, který letos trilogii uzavřel, obsahuje ve svých heslech 4205 hudebních děl od 533 umělců. „Kniha se stala slavná tím, že první dva svazky získaly ocenění Slovník roku. Letos máme v plánu přihlásit do soutěže celou trilogii jako komplet,“ uvedla ředitelka nakladatelství Alena Mizerová.

Program slavnostního odpoledne doplnila beseda a také krátké vystoupení Vladimíra Richtera, doprovázeného Petrem Halou. Richter v duchu kompozice celého odpoledne zazpíval písně spojené se slovesnou tvorbou – dvoujazyčnou Dívku věrnou od Františka Maxe Knížete a Neue böhmische Lieder Jakuba Jana Ryby. „Jsem vděčný nakladatelství, že to dotáhlo do této podoby. Vím dobře, že už nic většího nenapíšu,“ uzavřel Spousta.

Klíčová slova: slovník, hudebně, literární, spousta, křest

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.