03.05.2020 12:33


Virtuální tratě a trávníky, svět sportu se nezastavil

Autor: Ondřej Mareček | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Formule, fotbal nebo třeba cyklistika. To jsou sporty, které můžou fanoušci díky přenosu do digitálního světa sledovat také v době, kdy pořadatelé jejich soutěže kvůli koronaviru ukončili. Účastní se nejen profesionální sportovci, ale také hvězdy internetu či obyčejní fanoušci. Jezdci Formule 1 také pomocí živých přenosů vybírají peníze na boj proti koronaviru.

Závodník Charles Leclerc na virtuální trati formule. (Foto: Twitch kanál charlesleclerc)BRNO – Ačkoliv naprostá většina sportů v reálném světě kvůli koronaviru skončila na dobu neurčitou, některé z nich pokračují po přenesení do digitální podoby. Hvězdy Fromule 1 (F1) jako Charles Leclerc, Lando Norris nebo George Russell závodí ve virtuálních vozech na platformě pro živé vysílání Twitch. Závodů se však neúčastní pouze jezdci F1. Prostor dostávají také závodníci jiných soutěží jako GP 2, Formula E a profesionální sportovci z jiných oblastí. Dovednosti za volantem s nimi změřili například tenista Novak Djoković nebo fotbalový brankář Thibaut Courtois. Zazávodit si s profesionály mohou také fanoušci. „Jezdci zakládají hry pro nadšence například za donate (finanční dar pro vysílajícího - pozn.red.),“ říká dlouholetý příznivec formule David Vogel.

Simulátor F1 od firmy Codemasters, ve kterém se virtuální závody jezdí, však pro závodníky není žádnou novinkou. Během sezony jej využívají k tréninku. „Je to asi nejrealističtější simulátor, který jsem kdy hrál. Roli hraje teplota pneumatik a každý škrábanec na vozidle jde znát na výkonu,“ hodnotí Vogel. Reálná simulace ve spojení s profesionálními jezdci je tak divácky téměř stejně zajímavá, jako skutečný závod. Pro starší generace to však stále nemusí být lákavá zábava. „Virtuální formule nesleduji. Podle mě je to neuchopená příležitost ze strany F1. Mohl se jet virtuální šampionát s kompletním obsazením jezdců. To by bylo dobré i během zimní pauzy,“ komentuje Dušan Vogel, který se formulemi zabývá přes třicet let a spolupracoval jako expert na překladu tematických publikací.

Virtuálním závoděním jezdci přispívají také na boj proti koronaviru. Sérií závodů vybrali závodníci přes sto tisíc dolarů pro Světovou zdravotnickou organizaci.

O něco méně realistické jsou pak virtuální soutěže ve fotbale. Ty se pořádají ve hře FIFA 20 od firmy Electronics Art. Podobně jako formule i virtuální fotbal má v esportu dlouholetou tradici. Na rozdíl od předchozího jej však hráči nevyužívají jako simulaci tréninku, ale pouze jako zábavu. Jedním z posledních pořádaných turnajů byl Plan B, kde si svoje síly na digitálním trávníku porovnali hráči jako Romelu Lukaku, z Inter Milán, brankář Arsenalu Berndt Leno nebo Čech Patrik Schick působící v Lipsku.

Kuriózním zážitkem je také cyklistika. Ta se jezdí na speciálně upravených trenažérech, kde má sportovec bicykl připevněný v zařízení, které působí nápor na zadní kolo, aby simulovalo reálnou zátěž. Trať vidí před sebou na obrazovce. Počítačem vytvořené modely tratí jsou pak kilometry dlouhé a obsahují reálná místa na světě. Závodu kolem virtuálního Švýcarska se účastnil také český závodník Michal Kreuziger. „I přes technické problémy na startu to byla skvělá zkušenost,“ ohodnotil cyklista pro iDNES.cz. Simulace se závodníkovi na začátku zasekla a on tak vyrazil s tříminutovým zpožděním.

Virtuální podobu má dnes již téměř každý sport, žádný však nezaznamenal takový nárůst jako zmíněné formule či cyklistika. Příznivci hokeje, baseballu nebo amerického fotbalu ale mohou na vysílacích platformách sledovat přenosy těchto sportů, ať už od obyčejných lidí či od profesionálů.

Klíčová slova: sport, virtuální, formule

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.