08.03.2018 18:16


Více pracovních míst, méně nezaměstnaných. Tak vypadal Jihomoravský kraj v únoru

Autor: Glaserová Dominika | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

O jedenáct tisíc více zaměstnaných je mezi obyvateli jihu Moravy proti předchozímu roku. Nejvyšší podíl lidí bez práce je v okresu Brno-město. Nejnižší čísla má Vyškov, Blansko a Brno-venkov, kde procenta nepřesahují tuzemský průměr.

Úřad práce ČR - Jihomoravský kraj. Foto: Dominika Glaserová.

Brno – Nezaměstnanost v Jihomoravském kraji opět klesla. S necelými osmatřiceti tisíci lidí bez práce však zůstává na třetím místě mezi kraji s jejich nejvyšším podílem, a to za Moravskoslezským a Ústeckým krajem. Proti minulému měsíci podíl uchazečů klesl o 0,2 procentního bodu na 4,6 procenta. Nezaměstnanost na jižní Moravě převyšuje průměrné české hodnoty. „V současnosti má Česká republika nejnižší nezaměstnanost mezi zeměmi Evropské unie a její úroveň je pod přirozenou hodnotou. Nicméně česká ekonomika roste rychlým tempem a spolu s vysokou globální poptávkou podporuje trh práce. Tyto faktory podle našich odhadů přetlačí sezónní nárůst nezaměstnanosti,“ řekl již dříve analytik František Táborský ČTK. Stav v současnosti přetrvává. Údaje o nezaměstnanosti za únor letošního roku zveřejnil dnes Úřad práce ČR.

Zdroj: Úřad práce ČR

Volných pracovních míst nabízí momentálně jižní Morava necelých dvacet tisíc. Mezi důvody nezaměstnanosti patří například sezónní vlivy nebo zdravotní stav uchazečů. „Práci hledám už půl roku a je to pro mě velice těžké. Mám za sebou několik úrazů a měl jsem zlomenou páteř, takže pro zaměstnavatele je rizikovější mě zaměstnat. Navíc nás Romy málokdo přijme do práce,“ řekl nezaměstnaný Ladislav Ferko.

V Česku proti lednu vzrostl počet volných pracovních míst na téměř 240 tisíc. Naopak celkový počet nezaměstnaných klesl z  289 na téměř 281  tisíc. Ve srovnání s loňským únorem je současně počet uchazečů o zaměstnaní o více než 99 tisíc nižší.

Klíčová slova: Brno, Jihomoravský kraj, nezaměstnanost, Úřad práce ČR

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.