31.03.2017 08:34


Většina Čechů má nedostatečné znalosti první pomoci. Medici se ji však učí i ve volném čase

Autor: Dominika Sladká | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Znalost první pomoci je často otázkou života a smrti. Většina Čechů se však první pomoc poskytnout bojí a podle průzkumu o ní mnoho z nich ani nemá dostatečné povědomí. Aktivisté a členové zdravotnických organizací se proti neznalosti snaží bojovat pořádáním kurzů jak pro širokou veřejnost, tak i pro studenty zdravotnických oborů.

Brno –  První pomoc si ve čtvrtek 30. března mohli zopakovat studenti všeobecného lékařství Masarykovy univerzity v Brně. Členové organizace International Federation of Medical Students Associations Czech Republic (IFMSA CZ) pro ně uspořádali simulační kurz, ve kterém si medici své vědomosti vyzkoušeli v praxi. 

Studenti medicíny si mohli vyzkoušet znalosti první pomoci v praxi. Foto: Dominika Sladká.

Kurzy první pomoci v Česku pořádají i členové dalších organizací. Znalosti Čechů o první pomoci přesto bývají zastaralé a často nedostačující. V průzkumu z roku 2015 pouze třináct procent lidí uvedlo, že má dostatečné vědomosti o první pomoci. Téměř polovina Čechů naopak svoje znalosti považovala za špatné. Byli i tací, kteří prohlásili, že žádné nemají.

Přestože by se podle průzkumu většina lidí o záchranu života pokusila, mnoho z nich má obavy, že by pacientovi ještě více ublížili. Podle ředitele středočeské záchranné služby Martina Houdka jsou však tyto obavy zbytečné. „S případy, kdy by laik svojí pomocí pacientovi výrazně ublížil, se v praxi nesetkáváme,“ uvedl Houdek po publikaci výsledků průzkumu před dvěma lety.

Většina účastníků průzkumu získala základní znalosti o první pomoci ve věku do dvaceti let a pouhých deset procent z nich si je připomíná i ve věku nad pětadvacet let. Podle Houdka jsou kvůli tomu jejich znalosti zastaralé.

Lidé, kteří znalosti první pomoci využijí při svém budoucím povolání, si je však rádi připomenou i ve volném čase. Mezi ně patří také studentka lékařské fakulty Ľubica Joppeková, která se ve čtvrtek 30. března zúčastnila simulačního kurzu první pomoci v Brně. Ten byl podle ní velmi přínosný. „Naučila jsem se, že se nemůžu snažit vyřešit každý případ co nejrychleji, ale že je nutné přemýšlet o tom, co udělám a jak to provedu,“ řekla studentka.  

Pořadatelé čtvrteční kurz rozdělili do dvou turnusů. Každého se zúčastnilo patnáct mediků, kteří se rozdělili do týmů po třech. Společně pak prošli pět stanovišť, na nichž se snažili ošetřit nejrůznější zranění.

Namísto pacientů je však na stanovištích čekali pouze figuranti. Studentka Ľubica Joppeková se kurzu jako figurantka zúčastnila už dvakrát, čtvrteční simulaci ale zažila z pohledu ošetřujícího. Mezi těmito rolemi je podle ní velký rozdíl. „Jako figurantka jsem každou sekundu jasně vnímala, co ošetřovatel dělá dobře a co špatně. Jako účastník jsem musela pracovat v rychlosti a stresu,“ vysvětlila Joppeková.

Podle pořadatelky Terezy Ondráčkové se účastníci v kurzu naučí využívat své znalosti v praxi. „Snažíme se co nejlépe napodobit kontakt s reálným pacientem a vystavit studenty dávce stresu, ve kterém musí správně zareagovat, rychle si vybavit své vědomosti a použít je v praxi,“ uvedla Ondráčková. Studenti se nenaučí pouze ošetřovat zranění, ale také s pacientem správně komunikovat. Simulace je podle Ondráčkové užitečná i pro pořadatele, kteří si díky ní první pomoc neustále opakují.

Účastníci kurz ohodnotili pozitivně. Studentka čtvrtého ročníku všeobecného lékařství Kateřina Vencová ocenila, že se naučila pracovat v týmu. „Ve stresu se snaží všichni reagovat na všechno. Ale to nejde, je důležité se v týmu zkoordinovat,“ dodala Vencová. Nejzajímavější byla podle studenta Vlastimila Vlčka první situace, při níž měl s ostatními členy týmu odhalit otravu oxidem uhelnatým. „Vzhledem k tomu, že to byla první situace, ještě jsme nevěděli, co náš čeká. Museli jsme se s tím poprat,“ sdělil Vlček.

Simulační kurz pořádaný členy organizace IFMSA CZ se konal už počtvrté a podle pořadatelky Terezy Ondráčkové určitě nebyl poslední. Další medici si první pomoc budou moci zopakovat nejspíš letos na podzim.

Ľ

Klíčová slova: první pomoc, IFMSA CZ, lékařská fakulta, Masarykova univerzita, MU

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.