03.04.2012 07:53


Vesnička Chlébské opět rozkvetla. Turisté mohou bledule spatřit už jen pár dní

Autor: Věra Jandová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Tisíce bledulí, které vytvářejí rozlehlý květnatý koberec všude, kam oko dohlédne. To je vesnička Chlébské. Údolí Chlébského potoka se stalo přírodní rezervací už v roce 1953. Dnes louky poseté bílými květy lákají turisty z celého světa.

BleduleChlébské Desetitisíce kvítků jsou touto dobou každoročně k vidění v údolí potoka u vísky Chlébské na hranici Kraje Vysočina a Jihomoravského kraje. Tento unikátní výskyt bledulí se každoročně těší zájmu turistů z širokého okolí. „Řádově tady jenom o víkendu projde několik tisíc lidí,“ odhadnul prodavač z malého občerstvovacího stánku Jiří Jindra. „Nejčastěji zde můžete potkat turisty z Jihomoravského kraje, především z Brna. Výjimkou ale nejsou ani cizinci, kteří se na bledule taky jezdí dívat,“ uvedl Jindra.

Bledule dorůstá do výšky deset až čtyřicet centimetrů a má jedno nebo dvoukvětý obloukovitě zahnutý stonek. Poznáte ji také podle typických bílých květů lemovaných žlutým okrajem. Ve volné přírodě je bledule poměrně vzácná a je zahrnutá mezi zvláště chráněné rostliny. Nesmí se trhat, přesazovat a žádným způsobem poškozovat či ničit. V opačném případě hrozí pokuta ve výši až dvacet tisíc korun. „Zatím jsme žádné postihy za trhání rostlin neudělili,“ sdělil starosta Chlébského Roman Knop. „Lidé si občas nějakou bleduli utrhnou, ale není to v tak velké míře, aby byla nutná větší ostraha, pro kterou stejně nemáme dostatek osob,“ dodal Knop.

Starosta obce také uvedl, že se návštěvnost rok od roku zvyšuje. I přesto je téměř nemožné spatřit mezi trsy bílých květů odpadky nebo stopy po zásahu člověka. Nejzajímavější části lokality lze totiž projít po značené stezce. „Nikdy nedošlo k nějakému většímu poškození této oblasti,“ řekl starosta. „Jediné, na co si vzpomínám, byla povodeň v sedmdesátých letech. Po obrovské průtrži mračen se nad údolím protrhly rybníky a zaplavily bledule. Naštěstí se květiny zase rychle vzpamatovaly,“ vysvětlil Knop.

Bledule

Chlébské údolí se stalo přírodní rezervací už v roce 1953. Před několika lety zase ochránci přírody zapsali rezervaci i okolní lužní lesy na seznam evropsky významných lokalit Natura 2000. Dnes je chráněných téměř sto čtyřicet hektarů plochy.

K bledulím se lze nejlépe dostat z Nedvědice v okrese Brno-venkov. Odbočka k Chlébskému se nachází zhruba kilometr za obcí ve směru na Štěpánov nad Svratkou. Z Nedvědice až do Údolí Chlébského potoka vede rovněž turistická stezka značená zelenou barvou. Turisté mohou rezervaci navštívit i z opačné strany od obce Černovice. Samotná cesta je často ale velmi bahnitá, proto turisté doporučují pevnou obuv. „Do Chlébského jsem přijela s rodinou už potřetí, takže jsem poučená a zásadně vozím holínky. Určitě to za tu podívanou ale stojí, předtím jsem nic podobného neviděla,“ pochválila turistka Marie Rotská z Brna.

Bledule kvetou v průměru tři týdny, v Chlébském je tak mohou turisté obdivovat ještě několik dní.

V těchto dnech kvetou také koniklece, více se dočtete zde.

Klíčová slova: Bledule, Chlébské, přírodní rezervace, Natura 2000

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.