27.03.2013 14:25


Věra 68 je strhující dokument o více než neobyčejném životě slavné gymnastky

Autor: Tereza Chaloupková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Možná není tak těžké uhádnout, proč byl životní příběh Věry Čáslavské uveden v programu festivalu Jeden svět, který se orientuje na filmy o lidských právech. Právě životní peripetie mnohonásobné olympijské šampionky s nesvobodou a nepřízní osudu docela úzce souvisejí.

Brno- Olympijská vítězka, signatářka manifestu Dva tisíce slov, uklízečka, tvář sametové revoluce, psychicky zborcená žena či usměvavá sedmdesátnice. Všechny tyto tváře a životní etapy Věry Čáslavské představuje bilanční dokument, jehož režie se ujala v žánru zkušená Olga Sommerová. Devadesáti minutový vhled do soukromí fenomenální sportovkyně, která byla svého času druhou nejoblíbenější ženou planety, sice nenabízí prostor pro utvoření vlastního názoru na dění kolem její osoby, ale výmluvně ilustruje životní skoky, pády a strmé výstupy lidského snažení.Úvodní fotka dokumentu Věra 68. Autor: Jeden svět

Režisérka šikovně vybírá blízké lidi z Věřina okolí, aby za ni v dokumentu nemluvily jen televizní archivy a cinkot medailí. Ve filmu vystoupil například člen horské služby, který odvážel gymnastku ze soustředění a ukrýval ji před členy NKVD, kteří po známé osobnosti v srpnu 1968 pátrali. Promuví také správcová tělocvičny, která Věru pouštěla i přes zákaz k milovaným bradlům a kladině. Obě výpovědi jsou nesmírně lidské a dojímavé, chybí jim ale protikladný pohled představitele komunistického režimu, který by představil názor na tehdejší situaci i z jiné strany pohledu.

Dokument zachycuje i nepříjemné vzpomínky někdejší gymnastky, které v dokumentu matně vyplývají na povrch. Bývalý manžel Věry Čáslavské zemřel na následky zranění, které mohl způsobit jejich společný syn. Tohoto temného bodu rodinné historie se dokument dotýká asi nejvíce ze všech veřejně přístupných materiálů, přesto v divácích nechává pocit rozpačitosti nad jeho neúplnou interpretací.

Samotný osud Věry Čáslavské je neuvěřitelný ve svých naschválech, dobách absolutní slávy a nekonečného dna společnosti i vlastní duše. Dokument je všechno, jen ne nudný a nezajímavý. Jsou v něm cítit i vidět nehrané emoce, například když Věře pouštějí originální zvukový záznam komentáře jejího mexického olympijského triumfu. Komentátor se zajíká nadšením a nestíhá doříkávat věty do konce. Diváci jásají a aplaudují, zřejmě ve stoje, když běží detailní záběr na postarší Věru Čáslavskou utírající si slzu dojetí se skromným úsměvem na tváři. Která sedmdesátnice může vzpomínat na to, jak ji zbožňoval celý národ, možná celý sportovní svět?

Klíčová slova: Věra Čáslavská, dokument, Olga Sommerová, Věra 68, Jeden svět

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.