24.04.2016 18:26


Velká část uchazečů o stáž nám posílá odfláknuté přihlášky, říká finanční ředitel Evropských hodnot

Autor: Adéla Klečková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Při výběru stážistů klade důraz hlavně na úroveň znalostí, odborné publikace a také motivaci. „Většinou poznám, jestli má člověk o práci pro nás skutečně zájem, nebo chce jenom zářez do životopisu,“ říká finanční ředitel think-tanku Evropské hodnoty Jan Famfule. V rozhovoru pro Stisk prozradil pozadí výběru vhodných uchazečů pro jejich nabízené stáže. Nabídl také rady, jak se na výběrové řízení vhodně připravit a naopak upozornil na chyby, kterých by se měli zájemci určitě vyvarovat.

Jan Famfule vstoupil do Evropských hodnot jako stážista v červnu 2013. Poté pokračoval v pozici spolupracovníka analytického týmu a následně povýšil na jeho manažera. Teď spolu s Radkem Hokovským a Jakubem Jandou tvoří trojčlenné vedení nejaktivnějšího a nejcitovanějšího think-tanku v Česku, který ročně nabízí možnost stáže 60 talentovaným mladým lidem. 

Jan Famfule Foto: Radka Famfulová

Pro koho jsou vaše stáže určeny?

Naše stáže, ačkoliv nikoho nevylučují, mají přirozenou cílovou skupinu a tou jsou mladí lidé z vysokých škol po celé republice.  Zaměřujeme se hlavně na studenty z oborů, jako jsou evropská studia, ale naše stáže jsou vhodné i pro ekonomické či právnické obory.

Rozhoduje ročník, či úroveň studia?

Spíše ne. Pracují u nás stážisté jak z bakalářského, tak magisterského stupně studia.

Jak dlouho trvají nabízené stáže?

Ročně pořádáme tři výběrová řízení, takže každá stáž je na čtyři měsíce.

Jaké druhy stáží nabízíte?

Můžete se přihlásit na dva typy stáží – do provozního a analytického týmu. V provozním týmu se uchazeči mohou dostat na pozice v komunikačním týmu, finančně právním oddělení, projektovém týmu. Vyzkouší si a poznají vnitřní fungování organizace. V analytickém týmu využívají stážisté zase hlavně své odborné znalosti ze studií.

Jak se mohu na stáž přihlásit?

Výběrové řízení má dvě kola. V prvním kole uchazeč vyplňuje přihlášku, která je na našem webu. Vyplněný formulář nám zašle spolu se svým životopisem a ukázkou své akademické práce. Kromě osobních údajů žádáme o odpovědi na otázky týkající se cílů, motivací. Zajímá nás, proč si zájemce vybral stáž právě u nás a také, kde se vidí třeba za pět let. Druhé kolo je osobní pohovor.

Na co kladete při výběru stážisty důraz?

Vyřazujeme formuláře s pravopisnými a stylistickými chybami. Taková odfláknutá přihláška už napovídá, že nejspíše nejde o nějakého pečlivého člověka, kterého bychom k sobě chtěli do týmu. Doporučoval bych vyplňovat formulář spíše podrobněji. Kvalitně vypracované formuláře dávají tušit, že si s nimi uchazeč dal práci a to se poté pozitivně promítne do našeho hodnocení přihlášky.

Jaký typ žadatelů projde do druhého kola?

Je to souhra několika faktorů. Kromě kvalitně vyplněné přihlášky přihlížíme také k odborné kvalifikaci uchazeče, k tomu, kolik publikoval odborných prací, jaké má předchozí pracovní zkušenosti, jaká je jeho jazyková vybavenost a podobně.

Kolik dostáváte přihlášek a kolik lidí projde do druhého kola?

Dostáváme asi 60 přihlášek v každém výběrovém řízení a dál posíláme asi 20 a vybereme si deset lidí – do každého týmu pět.

To je asi jen třetina lidí. Přesto jste říkal, že v prvním kole hledíte hlavně na formální a stylistickou úpravu. Připadá mi zvláštní, že by se dvě třetiny vysokoškolských uchazečů ve svých formulářích dopustilo takových chyb. Nehraje v tom roli ještě něco jiného?

Možná by vás překvapilo, že velká část se dá skutečně odmítnout jen na základě špatné formální úpravy. Neuspějí jen proto, že nám pošlou odfláknuté materiály plné chyb, či podivně znějících odpovědí. Když nám zůstanou jen kvalitní přihlášky, přichází ještě druhé kolo selekce. Vhodné uchazeče u nás totiž vybírá tým pěti lidí. U některých přihlášek se plně shodneme. Pak ovšem přichází žádosti, u kterých panují mezi námi rozpory, a my se musíme dohodnout, zda toho člověka pošleme dál, nebo ne. To je obzvláště zrádné, protože každý z nás klade důraz na něco jiného.

Jak se na druhé kolo pohovoru vhodně připravit?                                        

Uchazeč by si měl o nás určitě něco dopředu zjistit. Měl by si najít výroční zprávu. Vědět, jak jsme strukturovaní, jací jsou naši partneři, jaký máme rozpočet, jaké jsme v poslední době pořádali akce, jaké je naše stanovisko k důležitým společenským tématům a tak dále. To jsou věci, na které pravděpodobně přijde na pohovoru řeč.

Druhou důležitou částí je samotná sebeprezentace během pohovoru. Neexistuje předem daný klíč, jak by měl ideální uchazeč vypadat, nebo vystupovat. Zájemci, kteří si nejsou sebou třeba tak jistí se nemusí bát, není to všechno jen o sebevědomí. Například při náboru do analytického týmu je pro nás daleko důležitější, jestli člověk dané problematice rozumí. Dobré znalosti mohou v konečném důsledku přebít dokonalou sebeprezentaci.

Co studentům Vaše stáž přináší, v čem spočívá její hlavní hodnota?

Máme bohatý program, který nabízíme stážistům. Jsou zapojeni v týmech, kde se pod vedením zkušenějších kolegů či přímo odborníků na daná témata, vzdělávají a rozvíjejí se na cestě v další kariéře.

Kromě toho také pořádáme interní setkání s politiky, akademiky, či jinými zajímavými osobnostmi. Pořádáme debaty a workshopy, kde stážisty učíme praktickým věcem. Zapojujeme je do organizace velkých mezinárodních konferencí. Máme pro ně připravené různé speciální kurzy. Možností, jak u nás získat cenné znalosti a dovednosti je mnoho a záleží jen na aktivitě daného člověka.

Nabízíte studentům po ukončení praxe další spolupráci?

Určitě ano. Pokud je spojenost oboustranná, nabízíme stážistům další spolupráci a to ať už na interní, či externí bázi.

Klíčová slova: stáž, Evropské hodnoty, zkušenosti, výběrové řízení

Fotogalerie

  • Hlas 001.m4a
    Popis: Rozhovor s finančním ředitelem EH
    Autor: Adéla Klečková

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.