05.03.2015 19:48


Věda může být srozumitelná i zábavná

Autor: Petrušková Veronika | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Dozvědět se o vědeckých projektech zábavnou formou, které rozumí každý. Právě na to se mohou těšit návštěvníci Science slamu. Jeho mini verzi organizátoři uspořádali toto úterý v Kabaretu Špaček. Zde diváci v závěru večera zvolili nejlepšího vědce, jenž formou krátkého divadelního výstupu představil svůj výzkum. Vítězem se stal Lukáš Mikulů, který už dříve vyhrál klasický Science slam. Jeho vědeckým oborem je organická chemie.

Brno - Na večer ve znamení vědy, která dokáže být zábavná a srozumitelná, pokud se podá tou správnou formou, se mohli v Brně těšit diváci prvního Science slamu MINI, kde vědci ve formě krátkého divadelního výstupu představovali své projekty. Organizátoři se pro uspořádání mini verze přesunuli z Kabinetu MÚZ, kde pořádají tradiční Science slamy, do menšího Kabaretu Špaček.

Prázdné židle se již brzy zaplní diváky. Autor: Veronika Petrušková

Podle organizátorky Jany Posltové se mini verze akce od své klasické příliš neliší. „Při Science slamu MINI jsme se velikostí akce přizpůsobili menšímu nedivadelnímu prostoru. Na rozdíl od klasického slamu kvůli mini verzi neregistrujeme nové členy. Mezi vystupujícími se tedy objevují vědci, kteří už prošli klasickým slamem. Hlavní myšlenka ale zůstává. Vystupující jsou hodnoceni publikem, které se aktivně podílí na programu a na závěr si moderátor večera pomocí jednoduchých otázek ověří, zda diváci dávali pozor,“ řekla Polstová.

Publikum se postaralo o napínavý večer. Rozdíl mezi prvním a druhým místem byl pouhý jeden hlas. Pro vítěze Lukáše Mikulů to bylo již podruhé, kdy ho diváci vybrali jako nejlepšího. „Myslel jsem, že dnes to bude spíše jen zábavná akce pro návštěvníky kavárny. Nečekal jsem, že se bude i hlasovat, přišel jsem si večer spíše užít,“ sdělil Mikulů.

Také diváci byli spokojeni. „Dnešní program se mi moc líbil. Na Science slamu jsem byl poprvé, ale velice mile mě překvapil. Především oceňuji, že to bylo jak zábavné, tak poučné,“ řekl Jindřich Fáborský, jeden z mnoha diváků.

Science slam MINI byl první svého druhu, jeho klasickou verzi organizátoři pořádali již třikrát. Podle Posltové je v plánu pořádat Science slamy pravidelně dvakrát ročně s ohledem na harmonogram studentů, kteří jsou potenciálními vystupujícími. Posltová se zároveň vyjádřila i k plánům do budoucna. „Jakmile zdomácníme na Masarykově univerzitě a dostaneme se dostatečně do povědomí naší alma mater, určitě vyzveme a přizveme do soutěže i studenty a akademiky jiných vysokých škol,“ dodala Posltová.

Klíčová slova: science slam, mini, věda, kabaret špaček

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.