02.10.2016 00:05


Věda hrou. Noc vědců nabídla přednášky i pokusy

Autor: Tereza Hanusová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Noc vědců je celoevropský festival, jehož hlavním cílem je popularizace vědy a techniky. Letošní, již dvanáctý ročník se konal v pátek 30. září. V Brně návštěvníci shlédli pokusy a experimenty na fakultách Masarykovy univerzity, Mendelovy univerzity, VUT nebo VIDA! Science centra.

Brno - Program je více než nabitý, takže za jeden večer není možné stihnout vše. Protože se jedná o vědeckou akci,velká část návštěvníků se rozhodla pro návštěvu přírodovědecké fakulty. V areálu na Kotlářské se to v osm hodin nezvykle hemží lidmi – mladí, starší, studenti a rodiny s dětmi. „Jsme tu poprvé na doporučení kamarádky a jsme nadšení,“ sděluje mi jedna z návštěvnic Helena Nebeská, kolem které pobíhají dvě děti. „Určitě je to prospěšná akce, děti alespoň naleznou inspiraci pro budoucí studium. A taky syn uvidí, že existují lepší a zajímavější povolání než je fotbalista,“ doplňuje Nebeská. Dva předškoláky nadchla expozice s názvem Cesta do pravěku, kde si mohou pravěké artefakty nejen prohlédnout, ale i osahat a poslechnout si odborný výklad. 

Lidé také mají možnost prohlédnout si horniny nebo vodu pod mikroskopem. Někteří naopak dávají přednost poutavému výkladu o sopkách na Moravě. V další budově, jenž patří Geografickému ústavu, se návštěvníci učí orientaci v prostoru, a to tak, že zkouší jaké je to být slepcem či vozíčkářem. Nejvíce dospělých upoutala přednáška o Antarktidě, zbylí se s dětmi zastavují u stanoviště které se týká extrémnů počasí. Tady si každý může vyplnit kvíz, za jehož správné vyřešení dostane sladkou odměnu. Nadšené jsou z něj především děti. Příjemným zpestřením je hudební doprovod kapely Musicoid, která po celý večer hraje v parku před Botanickou zahradou.

Cesta opilce a zmrzlina od chemiků

Je čas přemístit se k lékařské fakultě. Moderní budova kampusu v Bohunicích nabízí více než sedm stanovišť. Na prvním z nich je EEG přístroj, kde si mladík právě nechává měřit činnost srdce. „Běž se proběhnout, ať vidíš, jak se ti změní tepová frekvence,“ instruují jej organizátoři. Ačkoli je zde několik přihlížejících, větší zájem vyvolává překážková dráha pro „opilce“. Zájemci dostávají speciálně upravené dioptrické brýle, které simulují pocit opilosti. Takto má projít slalomovou dráhu z PET lahví a na konci se míčkem strefit do koše. Není to nic jednoduchého, většina lidí všechny lahve porazí. „Na tuto atrakci jsou šikovné spíše děti. Mnohé proběhnou celou dráhu bez problému a dokážou se trefit i do koše,“ sděluje jedna z organizátorek. Se zmrzlinou vyrobenou pomocí tekutého dusíku si návštěvníci procházejí další pracoviště například Paraziti – prospěšní, či nebezpeční?, kde je nejzajímavější částí hádání parazitů podle plyšových postaviček.

Pokusy lákají děti i dospělé

Jak je ale vidět, přihlížející nejvíce zajímají pokusy se zjišťováním složení potravin, což potvrzuje i jedna z organizátorek Veronika Křešťáková: „Na chemii se ptá každý. Podle mě je určitě zajímavá, i když jsem možná trochu zaujatá, protože ji studuji. Ale zajímavé pokusy se zabarvením různých látek a chemické reakce baví děti i dospělé.“ Akce trvá až do půlnoci a přestože nabízí výjimečné zážitky, malí návštěvníci jsou unavení a v deset hodin se univerzitní kampus pomalu vylidňuje. „Je škoda, že se to nedá všechno stihnout. Byli jsme na fakultě informatiky a tady, ale děti už jsou unavené, takže jdeme domů,“ vysvětluje návštěvnice Zuzana Němcová. Přesto ale Noc vědců vyvolala opět velký zájem dospělých a dětí, a nezbývá než doufat, že příští ročníky budou stejně úspěšné.

Fotogalerie



">

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.