14.04.2013 22:18


Ve vsetínském kostele dnes zaznělo Mozartovo Requiem

Autor: Kristýna Dušková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Soubor skladeb Requiem od Wolfganga Amadea Mozarta dnes večer zazněl ve vsetínském kostele. Místní smíšený soubor Sonet spolu se zlínským sborem Dvořákem si přišlo poslechnout přes tři sta padesát posluchačů.

Vsetín – Výjimečný koncert věnovaný dílu Wolfganga Amadea Mozarta připravil vsetínský smíšený sbor Sonet spolu se zlínským sborem Dvořákem. Mši Requiem dnes večer zazpívaly za doprovodu orchestru Collegium Musicum pod vedením sbormistrů Josefa a Terezy Surovíkových.Mozartovo Requiem zaznělo ve vsetínském kostele poprvé. Foto: Kristýna Dušková

Requiem je soubor čtrnácti skladeb napsaných ve Vídni v roce 1791, který autor před svou smrtí nestihl dokončit. Na tradiční jarní koncert ho připravil sbor Sonet, který koncerty pořádá již dvacet let.

Minulý rok jeho členové nacvičili Janovy Pašije od Johanna Sebastiana Bacha, letos vybrali repertoár z období klasicismu. Oba sbory začaly s nácvikem Mozartova Reqiem letos v lednu. „Myslím, že vsetínští diváci měli možnost poslechnout si Mozartovo Requiem vůbec poprvé,“ uvedla předsedkyně Sonetu Dajka Smolová. Spolu se sbory vystoupili i sólisté Tereza Surovíková, Lenka Čermáková, Pavel Valenta a Martin Šujan.

První koncert s novým repertoárem sbory zazpívaly minulý týden ve Zlíně ve farním kostele sv. Filipa a Jakuba, kde nový repertoár zaznamenal úspěch. „S dnešním koncertem jsem spokojený, ale myslím, že zlínský se povedl ještě víc,“ myslí si dirigent Josef Surovík.

Koncert si přišlo poslechnout přes tři sta padesát příznivců vážné hudby. „Koncert se mi moc líbil, byl to pro mě nevšední zážitek. Seděla jsem v první řadě, takže jsem viděla jak na sbor, tak na filharmonisty i sólisty,“ řekla spokojená posluchačka Michaela Goláňová.

Někteří posluchači chodí na koncerty vsetínského sboru pravidelně, jiné nalákal příběh, který se váže ke vzniku Requiem. Mozart ho napsal na základě velkorysé anonymní zakázky, kterou si objednal bohatý šlechtic. Ten chtěl Requiem původně věnovat jako svou vlastní skladbu k uctění památky jeho manželky. Mozarta uprostřed práce přemohla infekční nemoc, které podlehl.

Klíčová slova: Wolfgang Amadeus Mozart, Requiem, Dvořák, Sonet

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.