07.12.2020 19:31


Ve sbírce Krabice od bot letos mohli lidé obdarovat i dospělé

Autor: Marie Matějková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Školní potřeby, sladkosti, hry nebo třeba oblečení. To jsou věci, které lidé každý rok nosí na sběrná místa projektu Krabice od bot, aby jimi udělali na Vánoce radost dětem z chudších rodin. Letos organizátoři pamatovali také na jejich rodiče.

Praha – Většina sběrných míst ukončila v neděli shromažďování dárků do sbírky Krabice od bot. Desátý ročník této sbírky trval od 23. listopadu do 6. prosince. Každoroční sbírka pořádaná v předvánoční době si klade za cíl potěšit na svátky děti ze sociálně slabších rodin. Organizuje ji Diakonie, která se dlouhodobě věnuje poskytování sociálních služeb. Jejím zřizovatelem je Česká církev evangelická.

Lidé, kteří chtějí do sbírky přispět, si mohou dárek na webových stránkách projektu zarezervovat. Potom své dárky vloží do krabice od bot, zabalí do balicího papíru a donesou na některé ze sběrných míst, která jsou po celé republice. Ta provozují dobrovolníci například z firem, organizací, škol nebo úřadů.

Na 29 místech přitom letos mohli lidé kromě dárků pro děti přinést balíčky i pro rodiče nebo celé rodiny. „Oproti předchozím ročníkům jsme letos přidali možnost podarovat i rodiče samoživitele a rodiny v nouzi. Sociální situace rodin v nouzi se zhoršuje a chtěli jsme na to nějak reagovat. Proto jsme vedle dárků pro děti  sbírali i dva tisíce dárků pro dospělé,“ vysvětlila manažerka projektu Zdeňka Sobotová.

Jeden z provozovatelů sběrných míst s možností obdarovat dospělé byl obchodní řetězec Datart. „Do projektu jsme se jako partner zapojili letos poprvé. Lidé mohli dárky nosit do vybraných prodejen v Praze, Brně a Olomouci, kde je po celou dobu sbírky přebírali naši prodejci. V našich prodejnách jsme vysbírali několik tisíc dárků, velký zájem byl také o darování dárků pro dospělé nebo celé rodiny,“ komentovala jejich zapojení tisková mluvčí Datartu Eva Kočicová.

Letos navíc museli organizátoři zohlednit epidemickou situaci i po technické stránce. „Na sběrných místech jsme museli přistoupit k mnohem přísnějším hygienickým opatřením, všechny jsme proškolili, pojistili a přispěli jsme jim na ochranné pomůcky, aby byl provoz co nejbezpečnější,“ popsala Sobotová.

Jejich příspěvku využilo například Rodinné centrum Kašpárkov v Rosicích nedaleko Brna, které jako sběrné místo fungovalo už potřetí. „Dostali jsme od Diakonie příspěvek na dezinfekční a hygienické prostředky, které jsme využili na pravidelnou dezinfekci hlavně klik, stolů a podobně. Také jsme vyzvedávali několik dárků od lidí, co byli v karanténě,“ zmínila koordinátorka centra Lenka Urbančíková.

Konečný počet vybraných dárků zatím organizátoři neznají. Zbývá ještě spočítat neregistrované dárky především ze škol a firem. Některá sběrná místa, která ještě nevybrala požadovaný počet dárků, navíc prodloužila dobu sbírky a dárky shromažďují i v tomto týdnu. Kromě fyzických dárků k Vánocům mohou lidé přispět celý rok také finančně v rámci sbírky Krabice online. Tyto dary využívá organizace na dlouhodobou podporu rodin a dětí v nouzi.

Klíčová slova: Krabice od bot, sbírka, děti, rodiny v nouzi, Vánoce

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.