06.05.2011 08:49


Vaňkovka hostí výstavu o porušování lidských práv při výrobě zboží

Autor: Veronika Udatná | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Do nákupního centra Vaňkovka ve středu Brna denně proudí davy lidí. Většina za nákupem potravin, oblečení nebo jiného spotřebního zboží. Málokdo ze zákazníků ale opustí prostory samotné obchodní pasáže a zavítá do Slévárny Vaňkovka. V jejím sále je v současnosti umístěna výstava o pracovních podmínkách, za kterých vybrané spotřební zboží vzniká.

Brno – Putovní výstavu s názvem Vyrobeno za každou cenu hostí brněnské kulturní centrum Slévárna Vaňkovka. Informační panely, jež mají návštěvníkům přiblížit podobu výroby zboží zejména v rozvojových zemích, připravila společnost pro fair trade NaZemi. Zájemci si je mohou přijít zdarma prohlédnout až do desátého května.

Výstavu o špatných pracovních podmínkách při výrobě zboží hostí Slévárna Vaňkovka. Foto: Veronika Udatná.„Smyslem výstavy je vytvořit lidem pomocí fotografií a informačních panelů představu o tom, za jakých podmínek vzniká většina spotřebního zboží, které kupujeme. V rozvojových zemích často dochází ke zneužívání dětské práce, dělníkům je vyplácena minimální mzda, která nestačí ani na základní potraviny. V továrnách jsou zakázány odbory a zaměstnanci pracují ve zdraví ohrožujícím prostředí,“ vyjmenovala jen některé problémy Gabriela Štěpánková ze společnosti NaZemi (dříve Společnost pro Fair Trade).

Problematiku porušování lidských práv při výrobě zboží se organizátoři výstavy rozhodli představit na zcela konkrétních případech. Informační panely provádí skutečnými příběhy čaje Lipton, banánů od Chiquity, triček z H&M, cigaret Marlboro, čokolád od Nestlé nebo počítačů Acer či Dell. Součástí vystavovaných materiálů jsou výpovědi zaměstnanců jednotlivých závodů doplněné o přesné znění úmluv a zákonů, které upravují pracovní poměry. „Na základě výstavy se nám ozvala firma Nestlé a navázala s námi dialog o pracovních podmínkách na kakaových plantážích,” řekla k výsledkům kampaně Štěpánková.

Další z firem, u kterých organizace NaZemi upozorňuje na porušování zákona, je nadnárodní společnost Huyndai. Nošovická automobilka dostala na začátku minulého roku sedmisettisícovou pokutu za nedodržení státem stanovených podmínek pro nařizování přesčasů. „Přesčasová práce z důvodu vyšší poptávky po autech z naší produkce nařídilo vedení firmy po ranní směně, tedy jednou za dva týdny, dvě hodiny denně, od pondělí do čtvrtka,“ sdělil mluvčí firmy Petr Vaněk a dodal, že počet přesčasových hodin týdně (v tomto případě osm) v rozporu se Zákoníkem práce není. Problém podle něj spočíval v důvodu, který k nařízení přesčasů vedl. „Společnost Hyundai dostala pokutu na základě toho, že zákoník práce neuvádí jako důvod pro nařízení přesčasů zvýšenou poptávku po výrobcích, tedy nutnost rychlého zvýšení objemu výroby,“ dodal. Ze závěrů oblastního inspektorátu, který v automobilce prováděl kontrolu v lednu minulého roku, plynou však i další nedostatky. Například neuspokojivé zpracování provozních předpisů a další.

Ačkoli se fair trade v České republice dostává do stále širšího povědomí lidí, někteří při nakupování stále hledí spíše na finanční náročnost produktů. „Výstava na mě zapůsobila, ale nepředpokládám, že bych nějak změnil své dosavadní nakupovací zvyky. Zajímá mě poměr ceny a kvality, popřípadě značka. Na to, jak a kým bylo zboží vyrobeno, nekoukám. Ani nevím, kde bych to zjišťoval,“ řekl student Martin Weiss.

Výstava Vyrobeno za každou cenu na téma pracovních a lidských práv měla vernisáž na celosvětový Den důstojné práce 7. října 2010. „Od té doby je o ni enormní zájem,“ uvedla Štěpánková. Do Brna se opět vrátí v polovině září, kdy ji bude hostit Filozofická fakulta Masarykovy univerzity.

Klíčová slova: fair trade, Vaňkovka, pracovní podmínky, porušování lidských práv

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.