30.11.2013 19:13


Valosun na vzestupu. Brněnský basketbal už není jen o Žabinách

Autor: Miroslav Vozdecký | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Hráčky brněnského Valosunu porazily v sedmnáctém kole Ženské basketbalové ligy Hradec Králové a na své konto si připsaly již čtrnáctou výhru v sezóně. Nadále tak svěřenkyně Mariana Svobody drží průběžnou druhou příčku a žijí svůj sen. Minulý týden navíc porazily poprvé v historii odvěké rivalky ze Žabovřesk.

Zápasy mezi Valosunem a Imosem se těší velké divácké oblibě. Fanoušci obou týmu však do Králova Pole i Žabovřesk vždy cestovali s domněním, že o osudu utkání je rozhodnuto ještě před úvodním hvizdem sudího. Není se čemu divit, vždyť Žabiny jsou suverénně nejúspěšnějším týmem v českých basketbalových vodách. Jen pro ilustraci – čtrnáctkrát opanovaly ligu, patnáctkrát pohár aMiroslav Vozdecký v období mezi 7. únorem 1998 a 10. únorem 2007 nepoznaly hořkost porážky.

Na historii se ovšem nelze odvolávat donekonečna a to zejména v době, kdy brněnský basketbal zcela zřetelně zaostává za tím pražským. Kádr USK Praha, který je nabitý českými reprezentantkami a zahraničními hvězdami se zkušenostmi z Euroligy či zámořské WNBA, a který navíc získal poslední tři mistrovské tituly, je výkonostně úplně jinde než ostatní české týmy.

Imos, největší konkurent USK, se už čtvrtým rokem výsledkově potácí. V Eurolize vyhrál pouze v sedmi případech z posledních čtyřiceti a stále častěji prohrává i v domácí soutěži.  Letos tým vedený ikonou československého a českého basketbalu Janem Bobrovským podlehl podceňované Slovance, Hradci Králové, pražskému USK a v předposledním kole i Valosunu.

To, že český vicemistr poprvé v historii Ženské basketbalové ligy nestačil na městského rivala, lze připisovat několika faktorům. Hlavním důvodem ale je až obdivuhodná bojovnost a sehranost královopolských hráček. Třebaže je po konci sezóny opustila křídelnice Irena Borecká a americká rozehrávačka Ashleigh Lauren Fontenette, jádro týmu zůstalo v podstatě stejné. Navíc se Svobodovi velice dobře podařilo zapracovat některé juniorky do sestavy. Za všechny je potřeba jmenovat Beátu Adamcovou, nejlepší mladou hráčku podle loňské ankety České basketbalové federace, jež tráví na hřišti v průměru sedmadvacet minut na zápas.

Mnozí sice mohou namítnout, že hráčky se žábou na dresu byly po euroligovém vítězství nad ruským Orenburgem unavené a nepodaly na palubovce haly Vodova stoprocentní výkon, avšak i Valosun měl vpředvečer derby nabitý program.  

Brněnští fanoušci by se měli připravit, že letos a pravděpodobně ani v blízké budoucnosti nebude sláva místního basketbalu obnovena. V moravské metropoli ale roste druhý klub, který by mohl v letošním play off zatápět těm nejlepším a reálně pomýšlet na jednu z medailí. Buďme rádi alespoň za to.

Klíčová slova: basketbal, brno, čbf

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.