07.03.2014 20:17


Václav Klaus: Ubývá demokracie a lidské svobody

Autor: Vágnerová Dominika | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Přednáška Václava Klause, hodnotící pětadvacetiletý hospodářský vývoj od sametové revoluce a vstup Česka do Evropské unie, se uskutečnila včera na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity. Studenti o ni projevili velký zájem, naplnili celou přednáškovou halu a foyer, kde se diskuse promítala na plátno.

Václav Klaus přednášel na Ekonomicko-správní fakultě. Foto: Dominika VágnerováBrno  Václav Klaus, bývalý český prezident a profesor v oboru financí, se po sedmi letech znovu objevil na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity. Jeho přednáška s názvem Zbavení se komunismu a vstup do EU: naplněná očekávání nebo spíše zklamání?, se uskutečnila ve čtvrtek 6. března. „Někdo očekával větší ekonomické bohatství, někdo lepší mezilidské vztahy, já určitě více svobody a demokracie,“ vyslovil své přání Klaus.

Výběr tématu ovlivnila letošní významná jubilea, jako pětadvacet let od pádu komunismu a desetileté výročí vstupu České republiky do Evropské unie. V průběhu hodinové přednášky nabídl komplexní náhled na transformaci Česka po sametové revoluci, poukázal na pozitiva, ale i negativa, kterých se dopustila vláda i občané. „Evropská integrace se během deseti let výrazně proměnila, integrace se přeměnila v unifikaci a samostatnost jednotlivých zemí se změnila v jejich podřízenost,“ komentoval Klaus současnou krizi Evropské unie.

Na závěr se konala autogramiáda. Foto: Dominika VágnerováV druhé polovině přednášky dostali studenti prostor pro své dotazy. Kdo očekával, že se diskuse bude týkat hlavně politiky a osobního života, ten se mýlil. Otázky se vztahovaly zejména k osobním názorům prezidenta na stávající ekonomiku. Profesor na ně dlouze odpovídal a připojil i pár vtipů.

Do přednáškové haly se však nedostali všichni studenti, kteří měli zájem si Klause poslechnout. Někteří sledovali přednášku pouze na plátně ve foyer. „Diskuse se známými osobnostmi by se příště měly přesunout do univerzitního kina Scaly, kde je dostačující kapacita,“ namítl student filozofické fakulty Zdeněk Ježek. Na místě byly k dostání i Klausovy publikace, které ochotně podepisoval při závěrečné autogramiádě. Přednáška však opět nabídla prostor ke spekulacím, zdali je vhodné zvát politiky na akademickou půdu.

Klíčová slova: Václav Klaus, Masarykova univerzita, přednáška

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.