07.12.2017 13:58


V sobotu se koná první termín Národních srovnávacích zkoušek

Autor: Iveta Borková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Národní srovnávací zkoušky každoročně pořádané společností Scio pro některé z vysokých škol slouží také jako přijímací řízení. Uchazeči o studium na Fakultě sociálních studií musí v těchto zkouškách absolvovat minimálně Základy společenských věd (ZSV), tedy jednu část přijímaček. Ve druhé části si mohou vybrat, zda budou psát Testy studijních předpokladů (TSP) vytvořené Masarykovou univerzitou nebo Obecné studijní předpoklady (OSP) rovněž od Scia. 

Brno První termín Národních srovnávacích zkoušek vypsalo Scio letos na sobotu devátého prosince. Vyzkoušet své znalosti si mohou studenti přijít na OSP v české i slovenské verzi a v ZSV. Ostatní předměty jako jazyky, matematika či biologie přibudu postupně v dalších termínech, kterých bude celkem šest.

Mnozí účastníci Národních srovnávacích zkoušek si myslí, že když přijdou dobře připraveni na dřívější termín, mají větší šanci uspět. Výsledky se totiž přepočítávají na percentil v závislosti na nejlepším výsledku. „Že v nějakém termínu stačí méně bodů na dosažení určitého percentilu, je poměrně rozšířený mýtus. Pomocí matematických metod provádíme harmonizaci, tedy přepočítáváme výsledky každého termínu tak, aby byly navzájem srovnatelné,“ uvedl Jáchym Vintr ze společnosti Scio.

Další z termínů Scio testů se budou konat 2. února, 3. března, 29. března, 28. dubna a 26. května. Studenti mohou přijít na libovolný počet pokusů, každý z nich musí zaplatit zhruba pěti sty. Prosincový termín je levnější. Zájemci o studium na FSS, kteří se k ZSV rozhodnou vykonat TSP budou mít jen jeden pokus v termínu vypsaném Masarykovou univerzitou.

Scio přijímačky preferují v Brně na Masarykově univerzitě kromě Fakulty sociálních studií ještě Ekonomicko-správní fakulta, Přírodovědecká fakulta a Fakulta informatiky. Po celé republice jsou to další desítky fakult. „Národní srovnávací zkoušky využívá jako kritérium pro přijetí celá řada fakult. Jde o ekonomicky, společenskovědně, technicky, či přírodovědně zaměřené školy,“ doplnil Vintr.

Dva roky po sobě absolvovala ZSV i OSP Denisa Prchalová. Na vysněnou psychologii se dostala až napodruhé. „S odstupem roku to pro mě bylo podstatně jednodušší, stačilo si osvěžit to, co jsem už znala. Na psychologii jsem se dostala ale hlavně díky většímu množství pokusů, druh rok jsem psala čtyřikrát ZSV a pětkrát OSP, dostala jsem se až díky poslednímu termínu OSP,“ vyjmenovala své trable s přijímačkami Prchalová.

Studenti se musí vyrovnat s velkým tlakem a konkurencí. „Tréma většinou zafungovala negativně a moje výsledky byly horší než při zkoušení doma. Na poslední termín jsem šla s tím, že už jsem byla někam přijatá, stres mě najednou úplně opustil a výkony byly lepší,“ dodává Prchalová. 

Klíčová slova: přijímačky, fss, scio

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.