13.03.2013 11:53


V semináři Nenechte si ubližovat se ženy učily, jak se bránit násilí

Autor: Lenka Ondrysková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Násilí na ženách, ať už je to domácí násilí či sexuální zneužívání, je problém, který nelze přehlížet. Jak se vyhnout nebezpečí a jak řešit krizové situace, se ženy učily na akci Nenechte si ubližovat.

Autor: Lubomír Medo

Instruktor Jan Otipka vysvěluje účastnicím kurzu teorii sebeobrany. Foto: Lenka OndryskováBrno – U příležitosti Mezinárodního dne žen se organizátoři semináře Nenechte si ubližovat snažili upozornit zástupkyně něžného pohlaví na to, jaké nebezpečí jim může hrozit. V neděli si účastnice čtyřhodinového odpoledního tréninku v brněnské hale Tesla vyzkoušely, jak se bránit proti útočníkům nejen fyzicky, ale i slovně. 

Organizace Krav Maga a charitativní akce Avon proti domácímu násilí pořádaly kurz sebeobrany nejen v Brně, ale i v Praze a Českých Budějovicích. Instruktor Krav Maga Jan Otipka ženám v prvé řadě vysvětloval, jak by se měly chovat, aby se útokům vyhnuly. Mnohá napadení lze podle něj odvrátit i slovně. „Nejednou mi volaly ženy, kterým se podařilo zastavit útok na verbální úrovni. A to je to, co by si měly účastnice našeho kurzu odnést. Nejlepší totiž je, když k fyzické konfrontaci vůbec nedojde, " uvedl Otipka.

Někdy je však fyzická konfrontace nevyhnutelná, a proto si účastnice mohly vyzkoušet i techniky, které jim pomohou útočníka zahnat. „Myslím si, že chvaty, které se dnes učíme, jsou velmi užitečné v praxi. Problém je, že přijedu domů a za týden už si toho nebudu moc pamatovat. Chtělo by to pravidelnější cvičení," řekla účastnice kurzu Renata Metelová.

Pro studenty Masarykovy univerzity se v rámci tělesné výchovy otevírá kurz sebeobrany každý semestr. „Sebeobranu bych doporučila všem, a hlavně ženám. Nejen, že tam učí, jak rozdávat rány, ale také to člověku prospěje po psychické stránce," uvedla studentka Markéta Blechová. Tělocvik je na Masarykově univerzitě povinný dva semestry, a Markéta Blechová oba dva využila právě k nácviku sebeobrany. „Každý si musí uvědomit, že to není záležitost pár tréninků. Aby člověk využil sebeobranu v praxi, musí trénovat. A to nejen fyzicky, ale i psychicky,“ dodala Blechová. 

Klíčová slova: sebeobrana, Krav Maga

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.