21.04.2013 09:52


V ringu musím hlavně přemýšlet, říká thaiboxer Tomáš Tadlánek

Autor: Eliška Čermáková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Thajský box, thaibox, muay-thai. Tato slova znamenají jediné – u nás velmi populární a zároveň jeden z nejnebezpečnějších sportů vůbec. V thaiboxu je dovoleno používat lokty a kolena, soutěží se téměř bez chráničů. Cílem každého zápasu je co nejvíce ublížit svému protivníkovi. Do ringu je však thaiboxer puštěn až v okamžiku, kdy je na zápas fyzicky i psychicky připraven.

Přehrát audio

Audio

Autor: Eliška Čermáková

Dvaadvacetiletý student Masarykovy univerzity Tomáš Tadlánek se věnuje thajskému boxu na profesionální úrovni již několik let. Tréninky Tomášovi zaberou čtyři až pět dní v týdnu, zároveň se snaží nezanedbávat své studium. Svůj čas tráví střídavě v Brně a Trenčíně, kde se mimo tréninků věnuje také trenérské činnosti. V rámci sebezdokonalování v thaiboxu strávil jeden semestr v Thajsku. Bakalářské zkoušky bude Tomáš skládat jen o jeden semestr později. Na zábavu mu však mnoho času nezbývá. Sportu věnuje sto procent své energie.

Jak jste se k thajskému boxu dostal?

Přemýšlel jsem dlouho o sportu, kterému bych se mohl více věnovat. Když mi bylo sedmnáct, přišel za mnou kamarád z Trenčína s tím, jestli bych nechtěl zkusit thaibox. Jeho známý tehdy thaibox trénoval, zúčastnil jsem se několika lekcí a zaujalo mě to. Thaibox se dost liší od kickboxu, o kterém jsem toho věděl více.

Jaký je hlavní rozdíl mezi kickboxem a thaiboxem?

Mnoho lidí nedokáže tyto dva sporty od sebe odlišit. Základní rozdíl je ten, že v kickboxu se nepoužívají lokty a kolena, zatímco v thaiboxu ano. V thajském boxu je povoleno prakticky cokoliv, kromě škrcení a podobných chvatů. Thaibox je pro mě mnohem atraktivnější sport. Je živější a opravdovější.

A nebezpečnější?

To určitě ano. Je považován za jeden z nejnebezpečnějších sportů. Právě proto je pro spoustu lidí přitažlivý. V ringu je často vidět krev, bojovníci zápasí naplno a mohou si navzájem způsobit vážná zranění. Nejde jen o exhibici, jak si někteří myslí. Sám mám na hlavě tři jizvy.

Takto fungují všechny zápasy nebo jen ty na profesionální úrovni?

Pouze ty profesionální. Existuje amatérská liga, kde mezi sebou zápasníci soupeří v méně oficiálním duchu, používají chrániče, helmu a mladší osmnácti let také vestu na hrudník. Bojovníci si tak bezpečnou cestou vyzkouší zápas na vlastní kůži. Než jde člověk do ringu „naostro“, musí být dobře fyzicky i psychicky připraven. 

Kdo rozhoduje o tom, že je thaiboxer připravený zápasit?

Thaiboxer se do ringu nedostane, pokud dostatečně netrénuje. O připravenosti každého zápasníka rozhoduje jeho trenér. Příprava na zápas je individuální, je třeba zvládat technickou i taktickou stránku. Bojovník dopředu ví, s kým se v zápašišti setká. Může se proto pečlivě připravit, vypozorovat, jak se soupeř při střetnutí chová, jaké útoky používá.

Vidíte výhodu v tom, že se jedná o individuální sport?

Thaibox je o mých vlastních schopnostech, nemusím se na nikoho ohlížet a být na někom závislý. Za výsledek utkání nesu plnou odpovědnost jen já sám. V kolektivním sportu je naopak důležitá spolupráce v týmu, tady je to o mém seberozvoji. Proto jsem se na doporučení svého trenéra rozhodl strávit jeden semestr v Thajsku, abych se zdokonalil v thajském sportu.

Jak probíhaly tréninky v Thajsku? Byly něčím jiné než ty, na které jste zvyklý?

Tréninky byly náročnější už kvůli počasí. Na velké horko jsem si musel nejdřív zvyknout. Vstával jsem každý den v šest ráno a běhal kolem patnácti kilometrů, potom následoval trénink, oběd a opět trénink. Jediným volným dnem byla neděle. Ubytovali mě přímo v tělocvičně, které mají na každém rohu. Závodí tam  totiž už sedmileté děti, aby mohly později finančně zajistit rodinu.

Jak jste to zvládal se školou, bylo nutné přerušení studia?

Měl jsem to v plánu, ale nakonec nebylo přerušení nutné. Vyučující byli velmi shovívaví, když zjistili, o co se jedná. Dali mi úkoly navíc a já si s sebou do Thajska vezl povinnou literaturu a seminární práce. Zkoušky jsem poté vykonal v řádném termínu a semestr úspěšně uzavřel. Nestihl jsem však nějaké povinné předměty, a proto si studium o jeden semestr prodloužím, což nevidím jako velký problém.

Plánujete se věnovat po dokončení studia profesně thaiboxu nebo vystudovanému oboru?

Thaibox mě velmi baví, poznávání nových lidí a míst na celém světě mě neskutečně obohacuje. Zároveň si zápasením a trénováním začátečníků vydělávám na školu v Brně. Studium a thaibox jsou dnes už dvě neoddělitelné části mého života.

Jaké máte v thaiboxu cíle?

Chtěl bych se v budoucnu pokusit o titul mistra Evropy, který zajišťuje asociace WMC (World Muay-Thai Council). Mistrovství Evropy pořádá několik organizací, ale WMC je z nich podle mě nejprestižnější. Zápasy se uskutečňují po celý rok a účastník za ně sbírá body. Potom se koná velká profiliga, kde se utkají ti nejlepší.

Existují u nás nějaké předsudky vůči thajskému boxu?

Obecně si spousta lidí o boxu myslí, že bojovníci jsou jen duté hlavy bez špetky inteligence. Také panuje fáma, že mají násilnické sklony a v běžném životě jsou stejně agresivní jako v ringu. Já jsem se ještě v thaiboxerské komunitě nesetkal s člověkem, na kterého by tato charakteristika seděla. Naopak jsem poznal velmi zajímavé a inteligentní lidi, kteří byli pro sport zdravě zapáleni. Člověk se při zápase odreaguje, vyčistí si hlavu. Více než použití hrubé síly je v zápašišti důležité přemýšlet.

 

Tomáš Tadlánek

-          narozen 23. 6. 1990 v Trenčíně

-        student bezpečnostních a strategických studií a politologie v šestém semestru na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně

-          thaiboxu se věnuje od sedmnácti let, na profesionální úrovni poslední dva roky

-          trénuje začátečníky v thaiboxu

-          mezinárodní šampion euroligy Muay Thai 2008/2009

-          vítěz Slovak IFMA Muay Thai Open 2010

-          mistr Slovenska v K1 v roce 2010

Klíčová slova: thaibox, thajský box, muay-thai, profesionální sport, studium

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.