03.03.2019 11:23


V novém semestru studenti zaplatí více za jídlo v menzách

Autor: Artem Kravchuk | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Průměrná porce ve všech menzách Masarykovy univerzity se zdražila skoro o pět korun. K příčinám patří nárůst počtu zaměstnanců ve stravovacích zařízeních a vyšší cena elektřiny. Přesto se neočekává snížení poptávky ze strany studentů. 

Ceny na obrazovce v novém semestru vypadají jinak.

Brno – Ceny za jídlo v menzách Masarykovy univerzity v novém semestru znovu vzrostly. Například kuřecí steak s hranolkami je teď o víc než deset korun dražší. Cena smaženého sýru s přílohou se zvýšila zhruba o sedm korun. Průměrná cena jídla bez polévky pro studenta je zhruba 54 korun.

Jedním z důvodů je nedostatek zaměstnanců. Bylo nutné upravit platové tabulky pro neakademické pracovníky v našem oboru. I tak se nám nedaří doplnit stavy odborných zaměstnanců na pracovních pozicích kuchaři,” vysvětlil vedoucí provozu stravovacích služeb Roman Tancoš. Pomocnou pracovní sílu menze poskytují externí firmy. Jde většinou o zaměstnance z Ukrajiny. Pracují pouze tři měsíce, poté nastupují jiní. Musíme je zapracovat a proškolit v zásadách hygieny,” řekl Tancoš. Dalším důvodem jsou podle něj zvednuté ceny energie. Český statistický úřad v lednu uvedl, že elektřina zdražila o více než pět procent. Úřad upozornil i na to, že důsledkem bude růst spotřebitelských cen. Menzy neposkytují univerzitě zisk. Na stanovení cen se podílí jenom provozní a výrobní náklady.  

Student Masarykovy univerzity Rastislav Machava je v Brně první rok. Slyšel jsem, že ceny byly o dost nižší, ale tři eura za oběd jsou docela v pořádku, takže to nevnímám tragicky,” řekl. Kdyby jídla zdražila ještě o trochu víc, do menzy by stále chodil. Podle studenta z pedagogické fakulty Adama Blaháka jsou menzy pro vysokoškoláky optimálními místy, kam zajít na oběd. Je to pořád levnější než většina obědových menu v Brně,” uvedl. Další zdražení by Blaháka od jídelen nejspíš odradilo. Nemám menzu u školy a vždycky přemýšlím, jestli mám jet do jídelny nebo zajít do restaurace. Kdyby to bylo ještě dražší, začal bych asi chodit někam do hospody poblíž fakulty,” uvažoval.  

V menzách se nebojí, že by zdražení mohlo mít za následek menší počet strávníků z řad studentů. Odliv cizích (neakademických) strávníků je ale pravděpodobný. 

·        

Klíčová slova: menza, ceny, zdražení, Masaryková univerzita

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.