01.04.2019 21:05


V nákupním centru se šplhalo, rekord překonán nebyl

Autor: Lucie Kohoutková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Jubilejní Velká cena Moravy ve šplhu na laně přilákala na konci března desítky soutěžících i diváků. První místo obhájil světový rekordman Aleš Novák. V kategorii žen zvítězila Tereza Cibulková. Akci pořádala tělovýchovná jednota Sokol Brno I.

Soutěž se konala uprostřed nákupního centra. Foto: Lucie Kohoutková

Brno – Mistři šplhu na laně se utkali v rámci desátého ročníku Velké ceny jižní Moravy. V sobotu se více než padesát sportovců tradičně sešlo v prostorách nákupního centra Olympia Brno. Události se zúčastnil držitel světového rekordu Aleš Novák, který si i letos vybojoval první místo. „Pozměnili jsme systém závodů tak, aby to mělo větší spád. Cílem bylo udělat atraktivnější show pro diváky,“ vysvětlil organizátor z brněnského Sokola Jiří Krejčí.

Lano bylo dlouhé osm metrů. Foto: Lucie Kohoutková

Soutěž zahájili ženy, žáci a dorostenci. Ti šplhali na 4,5 metru dlouhém laně. V kategorii žáků zvítězil Omar Dubec. Mezi dorostenci triumfoval Petr Horák z Holešova. Někteří účastníci nepřišli s cílem vyhrát. „Šplhám čtyři roky, ale poslední dobou už moc netrénuji. Chtěl jsem si to dnes vyzkoušet spíše z legrace,“ svěřil se Filip Kotek, který se v kategorii dorostenci umístil na pátém místě. Utkání žen vyhrála šestnáctiletá Tereza Cibulková. „O závodech jsem se dozvěděla teprve před týdnem. Na to, že jsem skoro netrénovala, to bylo docela dobré. Ve šplhu na laně závodím tři roky a jedenáct let se věnuji lezení na stěně,“ komentovala své prvenství Cibulková.

Akrobatické taneční vystoupení na kruhu předvedla Tereza Tomanová. Foto: Lucie Kohoutková

V půlce programu vystoupila Tereza Tomanová a předvedla závěsnou akrobacii na kruhu. Následoval závod mužů na osmimetrovém laně. „Šplh mužů a žen se liší jen v tom, že ženy šplhají na poloviční délku lana,“ řekl Krejčí. Aleš Novák drží světový rekord 4,87 vteřiny už deset let. „Neplánuji ho dnes překonat, čas chci snížit až na mistrovství republiky. Na závod jsem přišel proto, že je to jedna z kvalifikací. Beru to jako povinnost, ale mám ten závod rád,“ prozradil Novák. Svůj osobní rekord nepřekonal, ale první místo mezi muži obhájil s časem 5,62 vteřiny. Speciální cenu master nad padesát let získal Vlastimil Růžička.

Vlastimil Růžička jako nejstarší soutěžící vyhrál kategorii masters. Foto: Lucie Kohoutková

Během celé akce mohli návštěvníci na sociálních sítích soutěžit o zážitkový let vrtulníkem. „Šel jsem nakoupit, ale tato akce uprostřed nákupního centra mě zaujala. Obdivuji, že šplhají tak vysoko,“ komentoval přihlížející Filip Jiráček. Sportovce jistí pouze žíněnka na doskok. „Nepředpokládá se, že by někdo nebyl schopen vyšplhat a spadl,“dodal Krejčí.

Start bez přírazu. Foto: Lucie Kohoutková

Ve všech kategoriích se šplhá ze sedu bez přírazu, tedy bez dopomoci nohou. Čas závodníka měří elektronická časomíra. V soutěžní sezóně se koná osm závodů, kterých se může zúčastnit každý zájemce. Sezóna je ukončena Mistrovstvím ČR. Už v roce 1924 získal Bedřich Šupčík první českou zlatou medaili za šplh na olympiádě v Paříži.

Klíčová slova: šplh, soutěž, Sokol, rekord

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.