14.03.2014 11:03


V mezinárodní komunitě se cítím jako doma, říká student

Autor: Josef Kokta | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Student politologie a žurnalistiky Jakub Mácha je spolupracovníkem občanského sdružení a studentského spolku Be International. Společně jsme se bavili, jak se člověk může dostat k dobrovolnictví a co pro něj znamená dávat dohromady lidi z jiných kultur. A hlavně o posledním projektu Choose Peace, který spoluorganizuje v dubnu v Gruzii.

Audio

    Jakub Mácha o projektu Choose Peace
         
    Autor: Josef Kokta

Sdružení Be International si klade za cíl vést multikulturní dialogy a rozvíjet občanskou angažovanost. Vysílá dobrovolníky především do východních zemí, jako je Gruzie, Arménie nebo Ázerbájdžán. Spolupracuje v jednotlivých programech Erasmus+ s dalšími organizacemi. Nově může vysílat dobrovolníky i ve spolupráci s Evropskou dobrovolnickou službou. Členem Be International je i Jakub Mácha, který poprvé pracuje jako lídr české časti projektu Choose Peace v Gruzii.

Jak jste se k projektům Be International dostal?

Začalo to z minuty na minutu. Kamarádka mi minulý rok nabídla účast na projektu v Gruzii. Potřebovala ode mne rychlou odpověď, kterou jsem jí dal. Druhý den už jsem pořizoval letenky a za necelý měsíc jsem odletěl na první projekt do Tbilisi, který se týkal politických konfliktů. To je oblast, která mě velmi zajímá.

V dubnu jedete do Gruzie znovu. Tentokrát už jako lídr skupiny. Co vás přimělo se dále angažovat v tomto směru?Jakub Mácha spoluorganizuje projekt Choose Peace. Foto: Josef Kokta

Okouzlil mě svět neformálního vzdělání mezinárodních komunit v kombinaci s cestováním. Líbil se mi způsob aktivního a smysluplného využití volného času. Cítil jsem se tam jako doma. Pak jsem s nimi podnikl například výlet stopem do Amsterdamu. Slovo dalo slovo a nabídli mi, že bych mohl dělat lídra jednotlivých vyslaných skupin. První zkouška v tomto směru bude právě Gruzie, kam poletím v dubnu.

Do Gruzie přijedou studenti z Lotyšska, Turecka, Polska a dalších zemí. Čeho se bude toto společné setkání týkat?

Projekt se jmenuje Choose Peace. Kombinuje v sobě témata sociální reklamy a médií s určitým mírovým poselstvím. Celé se to bude týkat hlavně politických konfliktů a možností jejich mírových řešení. Zároveň budeme hlouběji diskutovat o tom, jak mladý člověk může lépe participovat ve společnosti a jak být aktivním v rámci jiných mezinárodních projektů.

Jaký si myslíte, že by Choose Peace mělo mít efekt?

Myslím, že hlavním úspěchem je už samotný fakt, že se sjede zhruba třicet lidí z šesti zemí. Jsou to různé státy. Ze střední Evropy i z Kavkazu. Všechny mají rozdílnou kulturu a problémy. Právě tato výměna názorů a diskuze nad problémy z různých perspektiv je asi to nejpřínosnější.

Gruzie je přeci jenom poměrně daleko od České republiky. Jak moc náročná je spolupráce s lídry z dalších zemí?

V době internetu a sociálních sítí to vůbec náročné není. Před týdnem jsem se právě z Gruzie vrátil. Setkal jsem se tam s vedoucími dalších skupin, kde jsme se připravovali na projekt a vytvářeli jeho základní kostru. Nyní například přes Skype diskutujeme už jenom nad detaily. Náročné je to možná časově, ale líbí se mi, že můžu do projektu vtisknout i vlastní nápady.

Jaký program jste pro účastníky vymysleli?

Chtěli bychom využít lokálního gruzínského prostředí. Plánujeme například návštěvu uprchlického tábora, kde jsou především utečenci z regionu Adjarských hor, kteří odešli před přírodními katastrofami. Rádi bychom dali účastníkům prostor něco vytvořit ve veřejném prostoru přímo v městě Batumi, kde se projekt koná.

V médiích se denně řeší otázka Ukrajiny a jejího napětí s Ruskem. Rezonuje během vaší organizace i současné dění?

Rozhodně ano. Například první den přípravy byl poznamenán tím, že nedorazila ukrajinská skupina. Byli to přímo obyvatelé Krymu, kteří se rozhodli zůstat se svými rodinami a připravují se na válku. Vzhledem k tomu, že děláme projekt o míru, měl jsem z toho zvláštní pocity.

Chcete se věnovat podobným projektům i v budoucnu?

Určitě ano. Po dokončení bakalářského studia bych rád na rok vycestoval s Evropskou dobrovolnickou službou. Po mých zkušenostech klidně i do Gruzie. To, že teď můžu organizovat tento projekt, mi otevřelo nové možnosti. Například udělat si několik trenérských kurzů a věnovat se podobným projektům více profesionálně. Beru to jako příležitost k vlastnímu rozvoji. 

Co byste doporučil těm, kteří by se také chtěli podobně zapojovat?

Určitě se nebát udělat první krok. Pokud člověk chce cestovat a věnovat se dobrovolnictví, není nic jednodušího než si podat přihlášku a někam vyjet. Věřím, že další příležitosti přijdou samy.

Medailon

Jakub Mácha studuje druhým rokem na brněnské Masarykově univerzitě žurnalistiku a politologii. Je mu jednadvacet let a bydlí v Bartošovicích. Spolupracuje s organizací Be International a angažuje se v neziskovém sektoru. Aktivně se věnuje dobrovolnictví.

Klíčová slova: Jakub Mácha, Be International, Gruzie, Choose Peace, dobrovolnictví

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.