16.03.2013 18:26


V Lužánkách závodili běžci z celého světa

Autor: Monika Zezulová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

I přes nevlídné počasí přilákala sobotní akce Běh Lužánkami stovky sportovních nadšenců a diváků, a otevřela tak nadcházející běžeckou sezonu. Letošního již osmašedesátého ročníku se zúčastnili profesionální i amatérští běžci všech věkových kategorií.

Vítězky běhu žen.Brno – Každoroční Běh Lužánkami ovládl v mužské kategorii běhu na osm kilometrů reprezentant Vysokoškolského sportovního klubu Univerzita Brno Roman Rudolecký s časem 23 minut 13 sekund. Po zpočátku vyrovnaném prvním kole porazil s takřka minutovým náskokem běžce Atletického klubu Kroměříž Jiřího Homoláče. Na třetí příčku dosáhl s časem 25:06 zástupce týmu AC Moravská Slavia Brno František Mahovský. Běhu se zúčastnili nejen závodníci z České republiky, ale také ze Slovenska, Ukrajiny, Dánska, Ruska, Velké Británie nebo Paraguaye. Konkurence na startovní čáře tak byla velká.

V mužské kategorii byli letos zvlášť vyhlášeni vítězové kategorie veteránů, tedy běžců nad čtyřicet let. Vítězem se stal Aleš Jelínek s časem 28 minut 24 sekund, následovaný Pavlem Kratochvílem a Tomášem Polem.

Ženská kategorie zaznamenala zásadní změnu. Délka trati se proti loňskému roku zdvojnásobila a závodnice tak zdolávaly celých 6400 metrů. Nejrychlejší z nich, Šárka Macháčková ze Sportovního klub X-AIR Ostrava, ji zvládla za 23 minut 53 sekund. V těsném závěsu doběhly Markéta Uvizlová a slovenská reprezentantka Patrícia Gánovská z AC Moravská Slavia Brno. Závod i přes chladné počasí dokončilo všech 105 závodnic. „Jsem ráda, že jsem uběhla celou trasu. Počasí bylo proti loňskému roku nepříjemné a chvílemi jsem si sáhla na dno,“ řekla běžkyně Lenka Svitavská. Přes únavu a vyčerpání se však těší na příští ročník.

Kromě závodů mužů a žen se zápolilo v dalších osmi kategoriích, například mezi dorostenci nebo mladšími žáky. Byť se tyto závody konaly od devíti hodin ráno, setkaly se rovněž s hojnou účastí. Časná hodina a nevlídné počasí neodradily ani diváky, kteří v hojném počtu běžce podporovali. Někteří se do hloučku fanoušků dostali náhodou.„Netušil jsem, že se běh koná právě dnes, ale rád běžce podpořím. Je obdivuhodné, kolik se jich zúčastnilo,“ vyjádřil se kolemjdoucí Pavel Komárek. Pro něj a další návštěvníky akce připravili pořadatelé občerstvení. Zejména horké nápoje přišly, vzhledem k nepřejícímu počasí, většině vhod.

Tradiční sportovní akce si tak našla své příznivce a pomyslně otevřela letošní běžeckou sezonu. Lužánecký běh se konal pod záštitou brněnského primátora Romana Onderky, hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška a starosty městské části Brno-střed Libora Šťástky.


Reportáž ze závodu si můžete přečíst zde.

Klíčová slova: Běh Lužánkami, brněnské sportovní akce

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.