30.04.2013 16:38


V knihovně FSS se studenti seznámí s citačními manažery

Autor: Tomáš Kára | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Účastníci workshopu s názvem Neumím citovat a vůbec mi to nevadí se na fakultě sociálních studií Masarykovy Univerzity naučí, jak si usnadnit tvoření citací. K tomu jim poslouží citační manažery, o nichž budou odborníci přednášet.

Brno - Studenti, kteří se chtějí naučit používat citační manažery a zjednodušit si tak práci na odborných pracích, k tomu budou mít příležitost při workshopu s názvem „Neumím citovat a vůbec mi to nevadí“. Ten začne ve čtvrtek a v pátek od deseti hodin v počítačové studovně knihovny fakulty sociálních studií Masarykovy Univerzity (FSS MU). „Cílem workshopů je představit studentům základní funkce citačních manažerů. Součástí budou i ukázky práce v systému Citace PRO,“ uvedl Martin Krčál, který bude na workshopu přednášet. Krčál dále doplnil, že pomocí praktických ukázek návštěvníci mimo jiné zjistí, jak převádět citace z jiných systémů nebo jak vytvářet citace podle názvu knihy a ISBN.  Dále se naučí pracovat s doplňkovými nástroji, jako je lišta do internetového prohlížeče nebo doplněk programu Microsoft Word.

Ústřední knihovna FSS MU je součástí dvou fakultních projektů, které zajišťují několik kurzů zaměřených na efektivní práci s informacemi a informačními zdroji. „Jedním z témat těchto kurzů jsou i citace a citování. Bohužel na přednáškách již nezbývá prostor pro práci s citačními manažery,“ vysvětlil Krčál a dodal, že citační manažery nejsou mezi studenty příliš známé i přesto, že jim mohou výrazně usnadnit práci. Pracovníci knihovny se proto rozhodli udělat osvětu i na tomto poli. Přednášky o citačních manažerech vedl Martin Krčál opakovaně v Moravské zemské knihovně v Brně a také na 1. knihovnickém barcampu v Praze, ovšem na FSS MU se workshop uskuteční vůbec poprvé.

Zájem studentů o tuto problematiku je velký, o čemž svědčí i skutečnost, že se oba termíny workshopů naplnily velice rychle. „Používání citačních manažerů jsem ještě nepřivykl a citace si tvořím sám, ale rád bych se o nich dozvěděl více. Bohužel u nás jsem žádné podobné workshopy nezaregistroval,“ řekl student Vysoké školy chemicko-technologické v Praze František Beneš. Naopak studenti FSS MU budou mít další šanci už v příštím semestru. „Díky velkému zájmu plánujeme workshopy opakovat,“ uzavřel Krčál.

Klíčová slova: knihovna, citace, citační manažery, workshop

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.