08.05.2019 21:15


V jednom semestru mívám okolo šedesáti kreditů. Mám v plánu obě studia dokončit, i kdyby to mělo být přes mou mrtvolu, říká studentka Právnické fakulty a Fakulty sociálních studií

Autor: Michaela Prucková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Souběžná studia, tedy studování více vysokých škol najednou, patří mezi časté důvody ukončení studia. Tereza Ševčíková je jedním z mnoha studentů (nejen Masarykovy univerzity), kteří se pro tuto formu studia rozhodli.

Tereza Ševčíková studuje na Masarykově univerzitě už druhým rokem magisterský obor Právo a právní věda na Právnické fakultě a bakalářský obor Mezinárodní vztahy na Fakultě sociálních studií. Rozhodnutí, že bude studovat dvě vysoké školy zároveň, nelituje. O své budoucnosti má jasnou představu. „Mým snem je stát se mezinárodním arbitrátorem,“ říká. V rozhovoru pro Stisk se rozpovídala o tom, co ji na dvojím studiu baví, jak vypadá její zkouškové, nebo čeho se musela kvůli nabytému rozvrhu vzdát.

S jakými se setkáváte reakcemi, když někomu povíte, že studujete dvě vysoké školy?

Lidé mi říkají, že jsem blázen a magor. Nechápou, proč to dělám. Ale mě to jednoduše baví. Někoho baví třeba sport, mě baví studium.

Proč jste se rozhodla studovat dvě vysoké školy najednou?

Chtěla jsem studovat oba obory. Jen jsem se rozhodovala, jestli v Brně nebo Praze. Nakonec jsem zůstala tady, protože Fakulta sociálních studií má mezinárodně větší renomé než pražská Fakulta sociálních věd. To samé brněnská Právnická fakulta.

Na který z oborů bylo těžší se dostat?

Na FSS se dělají SCIO testy, jeden zaměřený na základy společenských věd, druhý na obecné studijní předpoklady. Dají se ale opakovat, takže pro mě bylo lehčí dostat se na mezinárodní vztahy. Na právech se sice píše pouze Test studijních předpokladů, ale pokus je jen jeden. Když se nepovede, tak nazdar.

A který z oborů je pro vás důležitější?

Rozhodně práva. Chci se věnovat mezinárodnímu právu, buď soukromému nebo veřejnému. Mezinárodní vztahy beru jako specializaci, abych věděla, jak mezinárodní systém vypadá a funguje. Na obou oborech se mi líbí, že jsou o celoživotním vzdělávání se. Jsou to proměnlivá, dynamická odvětví. Mým snem je stát se mezinárodním arbitrátorem,

Kdo je to arbitrátor a co dělá?

To je člověk rozhodující spory v mezinárodním právu, nejčastěji v oblasti obchodního práva.

Vnímáte nějaké zásadnější rozdíly mezi výukou na Fakultě sociálních studií a na právech?

Na Fakultě sociálních studií je potřeba splnit hodně úkolů během semestru, jako jsou prezentace a seminární práce. Zkoušky jsou často jen doplňkem k tomu, že člověk celý semestr průběžně pracuje. Na Právnické fakultě je semestr vesměs lážo-plážo, tedy pokud se člověk alespoň trochu připravuje a orientuje. Rozhodně tam nemám tolik úkolů. O to těžší je zkouškové. Oproti FSS je to masakr.

Pozorujete rozdíly mezi vyučujícími na těchto dvou fakultách?

Učitelé se liší předmět od předmětu, někteří mají vysoké nároky, jiní nízké. Člověk od člověka. Tady nějaký zásadnější rozdíl nevnímám.

A liší se nějak studenti mezinárodních vztahů a práv?

Občas slyším názor, že studenti práv jsou arogantní a nosí jen kvádro. Tak to ale není. Samozřejmě, že na Právnické fakultě studují i takové typy, ale rozhodně netvoří většinu. Stejně tak se různé druhy lidí vyskytují i na Fakultě sociálních studií. Nemám pocit, že by nějaký typ převažoval, ani na jedné z fakult. I na právech je hodně studentů, kteří na učení kašlou a školou tak tak proplouvají.

Které studium je těžší?

Práva. Objem věcí, které se člověk musí naučit a vědět, je mnohem větší než u mezinárodních vztahů. Mezinárodní situace je navíc něco, co často víme intuitivně, třeba z médií. Zato paragrafy je potřeba dostat do hlavy.

Kolik kreditů míváte za jeden semestr?

Okolo šedesáti. Snažím se mít přes třicet kreditů na každém oboru, abych předešla případným problémům s jejich nedostatkem. Ale často se mi nepodaří zapsat si všechno, co bych ráda, protože mám nabytý rozvrh. Například minulé jaro mi byla zrušena seminární skupina z latiny a zbylé skupiny se mi kryly s předměty na mezinárodních vztazích. Jenže abych ten předmět splnila, musela jsem odchodit dva semestry, takže mám druhý latinský seminář až teď. O rok později.

Jak vypadá vaše zkouškové? V čem se podle vás liší od zkouškového studentů s jedním oborem?

Většinou mám vše hotovo až ke konci zkouškového období. Lidi okolo mě slaví, protože měli čtyři zkoušky a hotovo. Mě to zpravidla trvá dvakrát déle. Ale existují způsoby, jak si zkouškové zkrátit a ulehčit, například ukončit předměty v průběhu semestru, pokud je možnost. Minulý jarní semestr jsem měla ukončený už 11. června. Zkouškové z minulého semestru se mi protáhlo do 4. února. Ale to je hrozně individuální, semestr od semestru, předmět od předmětu.

Stíháte všechny přednášky a semináře?

Chodím na všechno, co je povinné. Vynechávám ale přednášky na právech, protože výuka je tento semestr přesunuta na Ekonomicko-správní fakultu. Navíc přednášky na právech nejsou tak podstatné, důležitější jsou semináře, na které je potřeba se připravovat. Hodně mi pomáhají i zkušenosti z praxe v advokátní kanceláři, kde pracuji jako praktikant.

Musela jste něco kvůli studiu a práci omezit? Máte pocit, že vám na něco, co byste ráda dělala, nezbývá čas?

Po nástupu na praxi do advokátní kanceláře jsem musela omezit sociální život. Nemám čas chodit každý pátek na party a soboty proležet doma s kocovinou. Ale rozhodně nelituju. Myslím hodně dopředu, vím, co do budoucna chci a jsem ochotná pro to něco obětovat.

Jsou chvíle, kdy máte chuť jedno studium ukončit?

Poprvé jsem toto nutkání pocítila asi dva týdny zpátky. Měla jsem toho hodně a nestíhala. Ale fakt je, že mě naplňují obě studia. Myslím si, že kdybych s jedním sekla, nebudu šťastná. Jsem typ člověka, který se kousne a jede. Mám v plánu obě studia dokončit, i kdyby to mělo být přes mou mrtvolu.

Doporučila byste tedy studium dvou vysokých škol zároveň i dalším lidem?

Rozhodně. Pokud se člověk nedokáže rozhodnout, nebo by chtěl studovat obojí, doporučuju nechat si obě studia. Jinak by se mohlo stát, že se rozhodne špatně, a bude muset absolvovat maraton přijímacích zkoušek znovu, nebo z vysoké odejde. To mi přijde jako ztráta času. Dvě vysoké školy jdou skloubit dohromady.

Klíčová slova: studium, Masarykova univerzita, budoucnost

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.