27.03.2014 18:01


V Itálii by vám o mafii chtěl vyprávět každý, říká Petr Kupka

Autor: Zuzana Brandová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Italská mafie přilákala na Fakultu sociálních studií Masarykovy univerzity desítky posluchačů. Zájemci o bezpečnostní tematiku se na přednášce z cyklu Bezpečnostních střed s názvem Jak jsem „studoval“ mafii dozvěděli nejen informace o vývoji a působení italské mafie, ale také osobní zážitky Petra Kupky z terénního výzkumu v Itálii. 

Audio

    Petr Kupka mluví o italském organizovaném zločinu
         
    Autor: Zuzana Brandová

Brno – Další setkání z cyklu Bezpečnostních střed se tentokrát zaměřilo na italskou mafii. O organizovaném zločinu přednášel Petr Kupka, který působí jako doktorand na katedře politologie fakulty sociálních studií. „V Itálii mě překvapila velká ochota lidí mluvit o mafii. O mafiánech s vámi chce mluvit skoro každý, především ti, kteří se se zločinci nikdy nesetkali,“ uvedl Petr Kupka. Posluchači se na přednášce kromě informací o italském organizovaném zločinu dozvěděli také zajímavosti a postřehy Petra Kupky z terénního výzkumu. „Téma přednášky bylo zajímavé, ale na druhou stranu jsem čekal, že se dozvím více informací o italských organizacích než o tom, co přednášející dělal na stáži v Itálii. Výstižnější název přednášky by byl spíše Výzkum organizovaného zločinu,“ uvedl student z katedry politologie Martin Dudáš.Přednáška o italské mafii přilákala desítky návštěvníků. Foto: Zuzana Brandová

Cílem Bezpečnostních střed je pomocí setkání s odborníky přiblížit bezpečnostní tematiku nejen studentům, ale i ostatním zájemcům. „Chceme, aby bezpečnostní studia nebyla jen souhrnem teoretických pouček. Studenti mohou vidět, jak fungují věci v praxi, a jaké mají lidé z oboru zkušenosti,“ vysvětlila studentka a jedna z organizátorů Bezpečnostních střed Zuzana Gruberová.

Zájemci o bezpečnostní tematiku mohou tato pravidelná setkání navštěvovat už více než pět let. „Díky odborníkům z katedry politologie, kteří se znají s lidmi z praxe, získáváme tipy na zajímavé lidi. Na začátku semestru tedy máme seznam odborníků, které bychom chtěli na Bezpečnostní středu pozvat. Na příští setkání přijal pozvání režisér Martin Mahdal, autor dokumentárního cyklu Bolavá místa jižního Kavkazu,“ dodala Gruberová. V minulých letech přednášel na Bezpečnostních středách například investigativní novinář Jaroslav Kmenta, Stanislav Beránek z Transparency International nebo bývalý ministr vnitra František Bublan.

Účastníci Bezpečnostní středy. Foto: Zuzana Brandová

Bezpečnostní středy organizují Sekuriťáci.cz, což je studentská odnož občanského sdružení Centrum pro bezpečnostní a strategická studia. Portál Sekuriťáci.cz vznikl v roce 2007. Jeho členové se zabývají především publikací komentářů, analýz, rozhovorů a odborných studií s bezpečnostní tematikou.

Setkání s odborníky se konají také díky příspěvkům od stipendijní komise Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. „Dáváme jim peníze na cestovné pro přednášejícího, na drobné občerstvení a propagaci. V tomto semestru příspěvek činil necelé čtyři tisíce korun. Rádi je podporujeme, protože mají velmi střízlivý rozpočet,“ uvedla studentka a členka stipendijní komise Ema Zezulová.   

 Rozhovor s Petrem Kupkou

Petr Kupka působí jako doktorand na katedře politologie fakulty sociálních studií a zabývá se organizovaným zločin. Aby zjistil více informací o italské mafii, uskutečnil terénní výzkum přímo v Itálii.    

Co je největším problémem italského organizovaného zločinu?

Problémem organizovaného zločinu je chudoba a nezaměstnanost. Projevy můžeme naplno vidět v Kampánii, Kalábrii nebo na Sicílii. Lidé bez práce jsou náchylnější například k prodeji drog na ulici, protože to pro ně bývá jedna z mála možností jak získat peníze a posunout se výše na společenském žebříčku.

Jaké jsou hlavní organizace italského organizovaného zločinu?

Itálie oficiálně označila pět asociací mafiánského typu. Mezi ně patří sicilská Mafia neboli Cosa Nostra, kalábrijská 'Ndrangheta, kampánská Camorra, dále Sacra Corona Unita a Basilischi.

Má italský organizovaný zločin nějaký dopad na Českou republiku?

To se nedá přesně určit. Aktivity těchto skupin už nejsou v žádném případě národního charakteru, ale mezinárodního, ve kterém, pokud nemluvíme o obchodu s drogami, lze těžko odlišit legální a nelegální složku. 

Jaká je současná situace v tuzemsku?

V současné době se policie snaží jako organizovaný zločin označit korupční aféry. V politické sféře funguje systém se svými vlastními pravidly. Jedinec, který do politického pole vchází a chce uspět, musí pravidla hry dodržovat. Třeba si neuvědomí, že to jsou pravidla společensky závadná. Takové jednání může být označováno jako zločinné, ale protože v daném poli se na ně jako na zločinné nenahlíží, je těžké do takového systému proniknout. Policejní zátahy poodhalují informace o systému vládnutí, a to nám umožňuje nahlédnout na principy politického vyjednávání a domlouvání si vzájemných závazků. 

Klíčová slova: Bezpečnostní středa, organizovaný zločin

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.