26.04.2013 22:40


V Humpolci odstartoval šampionát v autokrosu

Autor: Iveta Škodová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

První závod Mezinárodního mistrovství České republiky v autokrosu hostil v neděli 21. dubna Humpolec. Už od pátku se připravovali jezdci i trať. Travnaté plochy vedle závodiště se tak na tři dny staly provizorním domovem pro závodníky, jejich rodiny a samozřejmě stroje.

Humpolec - Autokros nepřitahuje pouze závodníky různých národností, ale také různého věku. Závodů se totiž účastní jezdci už od pěti let. Speciálně upravená čtyřkolová terenní auta pro jednoho jezdce, takzvané buginy, tak na tři dny promění okolí každé z tratí Mezinárodního mistrovství České republiky v jedno velké depo s provizorním ubytováním pro závodníky i jejich rodiny. Letošní ročník šampionátu otevřel závod v Humpolci. Další klání závodníků se uskuteční v Nové Pace, Přerově a Dolním Bouzově. Seriál celkem šesti podniků skončí v říjnu, kdy se nejúspěšnější jezdci do Humpolce vrátí a završí sezonu závěrečnou exhibicí.

Spodní depo. Foto: Iveta Škodová

Travnatou plochu v okolí závodiště na tři dny zaplnily stany, obytné vozy a závodní auta. V depu se celý den pohybovalo mnoho lidí. Novináři a lovci autogramů byli na každém kroku.

Nezávodilo se pouze v buginách. Foto: Iveta Škodová

Po trati se neproháněly pouze buginy. Pokud se někdo chtěl vyfotit s pořádným závodním autem, stačilo mu jen vyčkat na tu správnou kategorii.

Řidiči a auta žijí pod jednou střechou. Foto: Iveta Škodová

Nikdo z jezdců neměl problém zapózovat se svým vozem. Tedy pokud to nebylo bezprostředně před závodem, kdy týmy finišovaly s přípravami.

Šestiletý závodník, Tomáš Vejmola. Foto: Iveta Škodová

Krom pózování ovládali malí závodníci i pravidla bezpečnosti. "Stejně jako ve Formuli 1 se poutáme pěti pásy a za jízdy máme homologovanou přilbou, brýle, nákrčník, rukavice a ještě ochrannou kombinézu," prozradil šestiletý jezdec Tomáš Vejmola, který závodí rok a pamatuje už i jednu nehodu. "Naštěstí se mi nic nestalo, jenom jsem se pořádně lekl. Takže si myslím, že auta jsou bezpečná," dodal Vejmola. Kdyby se přeci jen nějaká vážnější nehoda přihodila, mají velcí i malí závodníci přímo na karoseriích aut uvedeny krevní skupiny.

Malí závodníci trénují pod dohledem rodičů. Foto: Iveta Škodová

Malí závodníci si ve chvílích volna hráli s vrstevníky. I tématem jejich hrátek bylo závodění. Nejmenší závodní vůz, který se po depu pohyboval, měřil asi pětatřicet centimetrů. V depu i na trati se kromě chlapců objevilo také pár juiniorských autokrosových závodnic.

Mám lepší buginu než táta. Foto: Iveta Škodová

V depu byla cítit konkurence. Malí jezdci museli před závody prověřit, jestli náhodou nemá táta lepší buginu.

Po terénních úpravách je trať připravena ke startu. Foto: Iveta Škodová

Krom závodních automobilů brázdila trať i těžká technika, která rovnala a kropila terén kvůli snížení prašnosti.

Trenéři a technici jsou zároveň tátové. Foto: Iveta Škodová

Před výjezdem na trať ještě mladí závodníci vyslechli několik rad od zkušenějších kolegů.

Poslední vteřiny před startem. Foto: Iveta Škodová

Postupně se na startu vystřídalo několik kategorií. Ne všechny se ale obešly bez nehod, a tak na trať musela dvakrát vyjet dokonce sanitka.

Na závod dohlíží i složky IZS. Foto: Iveta Škodová

Na dodržování pravidel a bezpečnost jezdců i fanoušků dohlíželi sudí, hasiči a záchranáři. Při závodech se i díky nim nikdo vážně nezranil.

Klíčová slova: Humpolec, autokros, závod, buginy

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.