16.03.2011 16:21


V Hadivadle bojují za rovnoprávnost ženských stehen

Autor: Petra Andrýsková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Nejspokojenější se cítím, když mám hlad. Takto odpověděla většina žen, když vyplňovala dotazník o dietách, který předcházel inscenaci Modelka XXL brněnského Hadivadla. S čím se potýkají ženy, jejichž tělesné proporce neodpovídají současnému ideálu krásy?

Láhev vodky je dobrým přítelem každé osamělé ženy. Foto: Petra Andrýsková.Do studia Hadivadla, které má divadelní velikost XS (v překladu do sklepa na schody), vchází veskrze dámské obecenstvo různých váhových i věkových kategorií. Mladá černovláska s výraznými náušnicemi a konfekční velikostí M. Za ní skupinka kamarádek v džínách velikosti L a výš. Pak slečna na podpatcích v úzké minisukni.

A za nimi muž. Přibližně třicetiletý robustní pán se svou přítelkyní. Na sobě má károvanou košili a na čele se mu pomalu začínají rýsovat kouty. V dámském publiku přitahuje pozornost. Zadky všech velikostí se usadí na polštářky a na scénu přichází modelka, jejímž největším idolem je Věstonická Venuše (vždyť ta tu byla mnohem dříve než Harper´s Bazaar nebo Playboy!). Je to modelka XXL.

Vylézá z lednice, pod nosem má nalepený pásek na strhnutí chloupků a na očích okurky. Ty během představení raději sní. Jejím poznávacím znakem jsou stehna obepínající růžové elasťáky sladěné s parukou. Jmenuje se Venda - V jako Venuše, E jako Eros, N jako náruživá, D jako divoká a A jako automat na sex. „Tedy spíš,“ opraví se Venda, „Vyžraná, Elefant, Nadváha…“ Dámy v publiku propuknou v hlasitý smích, který přehluší zbývající dvě písmenka. Pán v kárované košili vyjeveně zírá.

Dozvídáme se, že Venda se dostala do celostátního finále soutěže Modelka XXL a potřebuje natočit svůj medailonek. A není to nic jednoduchého. Kromě toho, že je jako typická žena technický antitalent, zjišťuje, že se jí na boku udělal nový faldík. A to přitom jen prošla kolem výlohy cukrárny. „Vždyť tam žádný nemá,“ vrtí hlavou slečna v přední řadě a chytá se za svůj vlastní. „Takhle má vypadat!“ směje se a ukazuje svůj špíček smějící se kamarádce. Venda mezitím kritizuje prodavačky v obchodech, které se na ni dívají jako na tuleně, a vysvětluje, že na břišní tance chodí, protože si tam mezi přestárlými matkami a alternativními podivínkami s batikovanými ponožkami připadá jako hvězda. Pán v kárované košili se drží za hlavu.

Následuje série životních mouder starší generace jako „Baba bez břucha, hrnec bez ucha". Přijde ale i na novější hesla jako „Co sníš o samotě, jako bys nikdy nesežrala“. Postarší hubená paní s krátkými vlasy se u této hlášky začne nahlas hýkavě smát. „To neznáš?“ ptá se její baculatá kamarádka. Hubená paní jen zavrtí hlavou. Mnohé to vysvětluje. Mezitím Venda pokračuje. „Já se vám musím k něčemu přiznat. Když jsem byla malá, byla jsem bulimička. Zvracela jsem ale asi jenom dvakrát. Z toho jednou oříškovou čokoládu. Nikdy to nedělejte, ty oříšky hrozně škrábou.“ Pán v kárované košili unaveně spustí hlavu na kolena.

Postupně přecházíme na méně veselou notu, když se dozvídáme, že za tlustými stehny se skrývá nejeden příběh. Traumata z mládí, nevyřešené rodinné trable nebo problémy s muži. Venda nám nakonec předvede, že i silnější žena umí být sexy. Po několika panácích vodky najde svou ztracenou hrdost. Sál pomalu utichl a lidé se přestali vrtět na svých místech. „A na to se půjdeme co? Půjdeme se nažrat!“ zvolá do toho vesele Venda s rozpaženýma rukama. Pán v kárované košili radostně vyskočí, chytne přítelkyni za ruku a dříve, než utichne potlesk, spolu zmizí za dveřmi.

Klíčová slova: Hadivadlo, nadváha, modelka

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.