20.05.2016 18:13


V dnešní době je nejdůležitější vzdělávat lidi, říká šéfka Evropských hodnot Brno

Autor: Adéla Klečková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Bojuje proti ruské propagandě, vzdělává lidi a ochce zvát odborníky na pivo. Andrea Michalcová stojí už devět měsíců v čele úspěšně fungující odnože jednoho z největších českých think-tanků - Evropské hodnoty Brno. V rozhovoru pro Stisk popsala svou cestu k think-tanku, nové plány na příští semestr a také největší výhody jejich stáží, které studentům budou nově nabízet také v Brně.

Atriem fakulty přichází vysoká štíhlá blondýnka. Až na krásný úsměv a zajímavé boty se od jiných procházejících dívek na první pohled příliš neliší. Pak ale začne mluvit o své práci pro think tank Evropské hodnoty a její nadšení a elán s jakým o svá práci mluví je pohlcující a vysoce nakažlivý.

Andrea Michalcová Foto: Evropské hodnoty

"To co, děláme je hrozně důležité vzhledem k dění v dnešním světě, ať už je to nárůst populismu nebo posilování ruských dezinformačních tendencí," říká přesvědčeně Michalcová, vedoucí Evropských hodnot Brno. "Nejdůležitější činnost je podle mě vzdělávat a informovat. To je také mojí největší motivací – vědomí, že i díky mně se lidé dozvídají nové informace, které je třeba přimějí nad věcmi přemýšlet jinak," vysvětluje Michalcová s nadšením.

Do Evropských hodnot nastoupila jako stážistka v analytickém týmu v roce 2013. Po skončení stáže spolupracovala s think-tankem dál a to i během svého ročního pobytu v zahraničí. "Do Česka jsem se vrátila právě v době, kdy vedení hledalo někoho, kdo by založil úplně nový tým v Brně. Když mi tenhle úkol nabídli, připadalo mi to jako skvělá výzva, založit něco úplně sama od nuly. A nelituji, hrozně mě to baví a vidím v tom smysl," říká Michalcová spokojeně.

Do Olomouce a ještě dál

Brno je prvním městem, kam se Evropské hodnoty rozhodly z Prahy expandovat. Pražská centrála do Brna předelegovala část svého projektového týmu. "Původní myšlenka byla, že my budeme zajišťovat průběh regionálních akcích, které jsou koordinované Prahou. Na počátku tedy byla závislost daleko větší. Ačkoliv samostatní nebudeme nikdy, protože jsme součástí EH, máme teď volnější ruku a organizujeme si i vlastní projekty," říká Michalcová spokojeně.

Pokus vybudovat tým vyšel v Brně vyšel až na podruhé. "Naporpvé to nefungovalo kvůli komunikaci mezi lidmi a nedostatečné koordinaci. Problém byl také v tom, že lidé se často pro něco nadchnou, ale nejsou schopní u toho dlouho vydržet. To je něco, co se nám napodruhé daří lépe," říká Michalcová.

Teď se ale projektu podle samotné Michalcové daří velice dobře. Evropské hodnoty Brno mají za sebou devět měsíců bezproblémového fungování a několik povedených akcí k tomu. Organizují veřejné debaty odborníků. Na příští semestr plánují zavést také nový formát kavárenských debat. "Šlo by o nějaká večerní setkání, na které bychom pozvali zajímavého speakera. Byl by to vlastně neformální způsob, jak prodiskutovat atraktivní téma někde v pohodě při pivě," vysvětluje Michalcová.

Za největší úspěch považuje debatu na téma Ruské dezinformační kampaně v Česku, které se zůčastnilo přes 130 lidí, "dokonce i lidé ze speciálních sil armády, kteří přijeli z Prahy právě jenom na naši debatu," vypráví Michalcová.

Brnem ale ambice Evropských hodnot rozhodně nekončí. "Chceme se dál rozšiřovat do regionů. Další tým chceme založit v Olomouci, protože tam je také mnoho studentů, kteří s námi a s hodnotami, které se snažíme šířit, sympatizují," říká Michalcová.

Expandujeme a baví nás to

Zájem o Evropské hodnoty Brno, také právě kvůli podařeným akcím stoupá. Tým se proto rozhodl nabídnout zájemcům nové pozice. "Zatím je to všechno velice otevřené. Určitě to budou hlavně posty v projektovém týmu, tedy fundraising, PR, projektoví asistenti...," vysvětluje Michalcová.

Hlavní výhodou stáží v Evropských hodnotách jsou podle Michalcové praktické zkušenosti, které stážisté během organizace nejrůznějších akci mohou získat. "Mnohé může překvapit, že takové pořadatelství není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá," usmívá se Michalcová.

Dalším důležitým benefitem jsou interní diskuse pouze pro členy, na které si vedení Evropských hodnot zve významné osobnosti českého i zahraničního dění. "Můžete se tak naučit komunikovat třeba s vysoce postavenými politiky téměř na denní bázi," dodává Michalcová pobaveně s tím, že naposledy jejich pozvání na debatu přijal bývalý eurokomisař Štěpán Füle.

"Na našich stážích jsou snad jenom klady, zápory mě nenapadají. Tedy jedině, že potom budete mít méně času," směje se Michalcová.

Klíčová slova: Evropské hodnoty, stáž, politika, debata

Fotogalerie

  • Hlas0006.aac
    Popis: Rozhovor Michalcová
    Autor: Adéla Klečková

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.