02.05.2020 09:48


V deseti lidech a dva metry od sebe. Profesionální fotbalisté opět trénují

Autor: Tadeáš Mima | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Uvolňování opatření proti koronaviru dovolilo návrat fotbalistů prvoligových a druholigových klubů ke společným tréninkům. Zatím však pouze v omezeném režimu a při striktních hygienických pravidlech.

Profesionální fotbalové kluby už mohou trénovat v menších skupinách. Zdroj: Pixabay

Česká republika – Dokud se v pondělí dvacátého dubna částečně neuvolnila opatření vlády proti koronaviru, trénovali profesionální fotbalisté pouze individuálně. Nyní už pracují v menších skupinkách a chystají se na opětovný start sezóny.

„Kvalitní přípravu lze naplánovat i do domácího prostředí, ale samozřejmě to není stejné,“ uvedl Marek Mandelbaum, který působí jako jeden z kondičních trenérů prvoligového fotbalového klubu Mladá Boleslav. Protože v klubu pracuje nově, vše se učí a konzultuje s hlavním kondičním koučem. Ten hráčům připravil individuální plány. Kondiční trenér zmínil, že už dříve využíval se svými svěřenci z jiných sportů třeba moderní technologie. „Mám dobrou zkušenost s videotréninkem, který částečně nahrazuje osobní kontakt,“ vysvětlil Mandelbaum.

Za současných podmínek se už trénuje po maximálně desetičlenných skupinách. Musí se ale dodržovat hygienická opatření, mezi kterými je například povinná dezinfekce sportovních pomůcek. „Trénujeme bezkontaktně a bez soubojů ve dvoumetrových rozestupech. Další věc je plánování, kdy zatím nikdo nemá konkrétní informace a data o dalším průběhu,“ upozornil na komplikace kondiční trenér druholigového fotbalového klubu Zbrojovka Brno Josef Mlčuch.

V menších skupinách se však lépe pracuje na detailnějším provedení různých cviků. „Máme prostor ještě více individualizovat přístup mezi kondičním trenérem a hráčem. Myslím, že je to k úspěchu velmi důležité a klíčové,“ podotkl Mandelbaum. Fotbalistům navíc vyhovuje, že jsou opět v kolektivu. „Předvádí obrovské nasazení a váží si každého tréninku. Pro mnoho hráčů se může stát nynější situace novým impulzem,“ vyzdvihl trenér Mladé Boleslavi.

Podle kondičního trenéra Zbrojovky Brno ovlivňuje stav kolem koronaviru především psychiku. „Po superdlouhé zimní přípravě jsme odehráli jedno utkání, po kterém v podstatě následovalo další přípravné období,“ sdělil Mlčuch. Kouč si proto váží tréninkové morálky svých svěřenců. „Všichni se už těšíme na start soutěže. Doufáme, že se současný ročník regulérně spustí,“ doplnil trenér Brna.

Ligový výbor Ligové fotbalové asociace v pondělí schválil opětovné zahájní první a druhé ligy od pondělí pětadvacátého května. Variantu prodloužení sezóny do července ale musí ještě potvrdit ligové grémium profesionálních klubů, které se uskuteční v úterý dvanáctého května.

Klíčová slova: fotbal, tréninky, koronavirus, FC Zbrojovka Brno, FK Mladá Boleslav

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.