12.05.2011 12:18


V cizině na tom lidé budou líp, říká poradkyně pro práci v zahraničí Andrea Bastlová

Autor: Vojtěch Žák | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Češi se mohou od května poohlížet po zaměstnání bez nutného povolení v Rakousku a Německu. Tyto země totiž otevřely své pracovní trhy několika novým členským státům Evropské unie. Velký odliv tuzemské pracovní síly však nejspíš nenastane.

Brno – Andrea Bastlová je poradkyně pro Jihomoravský kraj z kanceláře EURES – Evropských služeb zaměstnanosti. Její práce se teď trochu změní. Rakousko a Německo totiž začátkem tohoto měsíce otevřelo své pracovní trhy pro Českou republiku a další státy.

Andrea Bastlová, poradkyně por Jihomoravský kraj z kanceláře EURES. Autor: Vojtěch Žák.Kolik míst je v zahraničí volných?
Když jsem se dívala naposledy, pro Rakousko to bylo 35 170 a pro Německo 371 488 volných pracovních míst.

Jak velký odliv pracovní síly z Česka očekáváte?
Myslím, že to nebude tak velké. Kvalifikovaní lidé, kteří měli zájem pracovat v zahraničí, už odešli a neodradilo je ani pracovní povolení. Otevření trhu možná využijí ti, kteří nejsou spokojení se svým platem a mají kvalitní jazykové vzdělání, případně odbornost, kvalifikaci. Záleží i na tom, do jakého oboru se hlásí. Existují i takzvaná regulovaná povolání. Pokud je chce český občan v Rakousku vykonávat, musí požádat zodpovědnou instituci o uznání odborné kvalifikace. To jsou nejčastěji příslušná ministerstva. K oprávnění se mohou vyjadřovat i profesní komory.

Může s tím být problém?
Problém by mohl nastat v případě, že by všechny certifikáty a dokumenty, na jejichž základě žádá  Čech o uznání kvalifikace, nebyly přeloženy do němčiny a úředně ověřeny.  


Zamíří do zahraničí spíše odborníci, nebo dělníci?
Na tom nezáleží. Jak jsem řekla, budou odcházet hlavně lidé nespokojení se svým platem nebo ti, kteří zde nemohou dlouhodobě sehnat práci, ale chtějí pracovat. Někteří pojedou za prací spíše nárazově, a to v případě sezónních prací. Mnoho Čechů má pevné vazby na svoji rodinu, nechce se jim opouštět toto zázemí. Do zahraničí zamíří spíše mladší ročníky. Z těch starších to budou hlavně příhraniční pracovníci, takzvaní pendleři, kteří budou sice pracovat v zahraničí, ale budou se vracet domů alespoň jedenkrát týdně.

Pomůže otevření tamních trhů práce se snížením české nezaměstnanosti?
Může se to tak jevit, ale buďme realisté. Víme, že tu jsou lidé, kteří mají možnost pracovat v Česku, ale nekvalifikovanou práci stejně nevezmou. Takže když ji nevezmou tady, proč by ji brali v zahraničí?

Vzhledem k vyšším nárokům na život v zahraničí, je vůbec výhodné jít pracovat jinam?
Z hlediska finančního ohodnocení si myslím, že ano. Je ale dobré zvážit, jaké budete mít možnosti ubytování a další věci. Náklady budou samozřejmě vyšší. Někdy ale odchází pracovníci, kteří už mají v zahraniční vazby, třeba příbuzné, takže se jim životní náklady o něco sníží.

Pokud si člověk najde průměrně placenou práci a průměrně drahý byt, bude na tom ve výsledku stejně jako doma?
V zahraničí na tom bude líp. Znám pár lidí, kteří, přestože museli zvažovat poplatky, v důsledku řekli, že jim peníze vyšly o hodně lépe, než kdyby zůstali v tuzemsku.

Změní se nějak situace brigádníků po otevření trhu?
Diametrálně určitě ne. Brigády moc neevidujeme, nabízíme spíše sezónní práce, tedy pracovní poměry na dobu určitou.

Co když zahraniční zaměstnavatel nedodrží smlouvu?
Zaměstnanec by se mohl obrátit na tamní soud, ale vzhledem k výši poplatků je lepší, když se obrátí na odbory a bude požadovat pomoc od nich. Jsou tu ale jisté výpovědní lhůty, které když vyprší, bude celý případ na úkor zaměstnance promlčen.

Klíčová slova: zahraničí, práce, rozhovor

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.