27.04.2012 18:50


V Česku se staví nejméně bytů za posledních patnáct let

Autor: Šimon Barnat | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

V loňském roce stavebníci dokončili téměř třicet tisíc bytů, nejvíce pak ve středních Čechách a v Jihomoravském kraji. Počet nově zahájených staveb bytů je zhruba stejný, od roku 2007 se ale stabilně snižuje. Výrazně přibylo pouze u bytů v domovech pro seniory.

Tisková konference Českého statistického úřadu byla součástí Mezinárodního stavebního veletrhu. Foto: Šimon BarnatBrno V loňském roce stavební firmy zahájily výstavbu necelých osmadvaceti tisíců bytů. Je to nejméně za posledních čtrnáct let. Sedmnáct tisíc z nich tvořily byty v rodinných domech.  Oproti předchozímu roku výstavba mírně poklesla. Výrazně přibylo jenom bytů pro seniory.  „Nejvíce se začalo stavět ve Středočeském kraji, na druhém místě byl kraj Jihomoravský, na třetím Praha,“ řekla Petra Cuřinová z Českého statistického úřadu.

Největší poptávka je po bytech v rodinných domech, těch stavebníci dokončili téměř sedmnáct tisíc. Zájem je také o byty ve vícepodlažních budovách, kterých stavební firmy vloni postavily tři sta. „S výjimkou Prahy převažovaly ve všech krajích dokončené byty v rodinných domech. Nejvyšší podíl rodinných domů byl ve Zlínském a Moravskoslezském kraji,“ uvedla Cuřinová.

Byty v rodinných domech průměrně zaujímaly plochu devadesát čtyři metrů. V bytových domech to bylo téměř o polovinu míň.  Nejmenší plochu tvořily penziony a domovy důchodců, kde se obyvatelé musí vejít na dvacet pět metrů.

Nejvíce se v minulém roce dokončilo čtyřpokojových a pětipokojových bytů. Těch byla dohromady více než polovina. Naopak nejmenší garsoniéry a jednopokojové byty nepředstavovaly ani jedenáct procent dostavěných bytů. V poschoďových domech pak převládaly dvou a třípokojové byty.

Rodinný dům trvalo postavit průměrně doba dvaačtyřicet měsíců, bytový dům dělníci dokončili průměrně o rok dříve. Celková pořizovací hodnota všech nově dokončených bytů v České republice byla sedmdesát šest miliard korun. Ve srovnání s rokem 2010 je to pokles o dvacet čtyři procent. Průměrné náklady na výstavbu bytu v bytovém domě činily zhruba dva miliony korun, u rodinného domu to bylo tři a čtvrt milionu.

Klíčová slova: BVV, výstavba, stavba, byty, čsú

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.