08.03.2011 15:03


V Brně zavlaje vlajka pro Tibet

Autor: Petra Andrýsková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Vlajka pro Tibet jako symbol boje za lidská práva zavlaje 10. března na více než tři sta padesáti radnicích po celé České republice. Občanské sdružení Lungta, které akci pořádá, už pošestnácté oslovilo dopisem radnice jednotlivých měst a sídla krajských úřadů, aby se akce zúčastnily.

Brno - Vlajka pro Tibet.Vyvěšování tibetské vlajky je mezinárodní akcí, která má za úkol připomenout povstání Tibeťanů proti čínské okupaci z roku 1959. Při vojenském potlačení povstání zemřelo více než osmdesát tisíc lidí. „Pokud dnes v Tibetu vyvěsíte tibetskou vlajku, zazpíváte tibetskou hymnu nebo nenásilně upozorníte na porušování lidských práv, můžete být zatčen, vězněn, mučen, souzen a odsouzen a to bez práva na obhájce nebo řádný soudní proces,“ vysvětlila situaci v Tibetu koordinátorka akce Andrea Pavlátová. „Demokracie by neměla být výsadou, ale právem,“ dodala Pavlátová.

Prvními místy, kde v Brně zavlála vlajka pro Tibet, byly v roce 1999 úřady městských částí Bohunice a Slatina. Postupně se přidávaly i další. Magistrát města Brna se do akce zapojil teprve počtvrté. V půlce února schválila vyvěšení vlajky rada města Brna. Červenomodrá vlajka se žlutým lemování se objeví na Nové radnici na Dominikánském náměstí.

Brněnská skupina Amnesty International chystá na 10. března od tří hodin na Moravském náměstí setkání příznivců Tibetu spojené s petiční akcí. Od půl sedmé proběhne v kavárně Falk promítání filmu Behind the Sea natočený manželkou vězněného tibetského dokumentaristy. Poté se mohou návštěvníci zúčastnit přednášky odborníka na Tibet Kryštofa Trávníčka. Sérii přednášek chystá i Sdružení pro Tibet. Brněnští studenti však vyjadřují své postoje různě. „Já Tibet podpořím symbolickým pitím jasmínového čaje,“ řekl student Martin Gurán.

Tibet se stal součástí Číny v roce 1949. Byl uznán jako samostatná správní jednotka a vůdci obou zemí podepsali dohodu, která přiznávala Tibetu vnitřní samostatnost. Ta však nikdy nebyla dodržována. V roce 1959 čínské vojsko krvavě potlačilo tibetské povstání a nejvyšší tibetský duchovní vůdce dalajláma musel emigrovat.

Klíčová slova: vlajka, Tibet, magistrát města Brna, Lungta

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.