06.04.2014 18:51


V Brně se nedá vymlouvat na nedostatek běžeckých tras

Autor: Ondřej Koraba | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Se slunným jarem vyráží stovky lidí na běžecké tratě. V Brně je to totiž snadné. Stezky, které dohromady čítají na desítky kilometrů, jsou rovnoměrně rozložené po celém městě. Proto je to vždy na některou z nich blízko. 

Brno - Jaro už se stihlo pořádně projevit. Na stromech raší květy, ptáci staví hnízda a sluneční světlo začalo odhalovat tělesné nedostatky, o které se postaral letošní pokus o zimu. Než se lidem začnou květnovou horečkou zapalovat lýtka, je potřeba dostat se zpátky do formy. A jednou z nejlepších cest, jak toho docílit, je jít si zaběhat. Jogging skoro nic nestojí, dá se dělat za všech okolností a značně prospívá i duševní pohodě. V otázce kam jít, má Brno co nabídnout.

Lužánky se se sluncem mění ve Václavák

Běhání v Lužánkách

Bežcům žijícím v centru jde Brno na ruku hned dvěma lokacemi. První je park kolem hradu Špilberk. Svým terénem je vhodný spíše pro již trénované běžce a vyznavače intervalové zátěžě. Ani po nejkrajnější vrstevnici se totiž nelze vyhnout strmým stoupáním. Zároveň je Špilberk vyhledávanou turistickou oblastí, proto se nehodí pro sportove, kteří v běhu spatřují cestu aktivní meditace. Musí se totiž smířit se zkoumavými a hodnotícími pohledy kolemjdoucích.

"To mi nevadí. Mám to tu nejblíž a sám se rád při běhání koukám lidem do očí. Někteří se na mě přitom dívají skoro obdivně," žertuje šestadvacetiletý Michal Stejskal, který hodí na Špilberg běhat minimálně dvakrát týdně.

Nejméně náročná a nejdostupnější trasa v centru je park Lužánky. Ve svém nejzašším obvodě měří něco přes jeden a půl kolimetru, ale díky spletité síti různých cestiček si může běžec každé kolo různě zpestřit. Jarní revize vlastních sil sem láká spoustu nadšenců z řad profesionálů i amatérů, proto se v parku během dne střídají směry, rychlost, velikost skupinky i  odhadovaná cena vybavení. Díky tomu, že je park v rovince, jde ale o vhodné prostředí pro rozběh do sezóny. Množství běžeckých kolegů taky může posloužit jako dobrá motivace.

Svratka smrdí méně

K běhání nesporně patří příroda a čistý vzduch. Díky dvěma řekám, které Brnem protékají, není tak obtížné podobné prostředí najít. Na soutoku Svratky a Svitavy u obchodního centra Olympie proto začínají dvě stezky, které v součtu měří šestadvacet kilometrů. Mezi oběma stezkami je však velký rozdíl. Svitavská se z velké části vine kolem průmyslových podniků a nepěkných urbanistických oblastí. Již tak depresivní atmosféru občas doplňuje hnilobný zápach odpadu. 

Alternativní cesta lesem od Kamenky po AnthroposLepší alternativou je proto cesta kolem Svratky. Od Olympie vede příjemnou rovinkou, která ovšem znamená, že se z trasy stala vyhledávaná mekka inline bruslařů. Těch značně ubývá v druhé části stezky, která začíná osadou Kamenka. Odtud se plošina totiž mění ve výrazné stoupání. Trasu sice činí mírně náročnější, zato méně vyhledávanou. Za slunného počasí se zde ale koncentruje běžců až hamba. 

Náročné stoupání má ještě jinou výhodu. Po dosažení vrcholu se běžec oddá základní síle zemské gravitace a dostane se mu tak odměny v podobě takřka volného pádu a odpočinku. Stezka pokračuje až k Brněnské přehradě a od Olympie měří necelých šestnáct kilometrů. Přírodní část je nejintenzivnější právě od Kamenky až po muzeum Anthropos. Kromě asfaltové stezky lze využít jednu z mnoha cest v lese nad trasou, které mohou být místy opravdu adrenalinovou záležitostí.

Doufám, že mě nepřepadnou

Další z možností, jak nalézt při běhání oázu klidu a míru, je zkusit Wilsonův les. Není tak daleko od města, a přeci je často liduprázný. Svým kopcovitým terénem je vhodný pro zkušenější běžce. Trasa vede většinou po nezpevněném povrchu, což je příjemnější pro klouby. Na druhou stranu jistá izolace oblasti s sebou nese řadu rizik. Děvčatům je proto doporučováno míti s sebou pepřový sprej.

Ani děti paneláků nepřijdou zkrátka

Obyvatelé brněnských sídlišť se nemusí strachovat. K běhání většinou není třeba dlouze cestovat, jelikož jsou stezky rovnoměrně rozloženy po celé městké oblasti. Kupříkladu obyvatelé Líšně mohou využít cesty kolem Lomu v Hádech a Velké Kajdovky, Lesná se pyšní svou Čertovou roklí a Žabovřesky s Medlánkami spojuje příjemná trasa kolem zahrádek přes Palackého vrch.

Brno běhání přeje. Není proto nic jednodušího než si obout tenisky a na pár desítek minut vyrazit vstříc lepší kondici.

Klíčová slova: běh, brno, jogging, příroda, centrum

Fotogalerie


  • Popis: Lesní stezka od Kamenky po Anthropos
    Autor: Ondřej Koraba

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.