14.04.2017 17:54


V Brně se mi líbí víc než na Slovensku, říká student Patrik Žák

Autor: Jan Kočenda | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Fakt, že Česko a Slovensko si jsou stále blízké země, dokazuje množství slovenských studentů v českých městech. Jednadvacetiletý Patrik Žák je jedním z nich. Do své rodné země se už vrátit nehodlá. Líbí se mu studijní příležitosti a příjemní lidé. Až na občasné komplikace spojené s dorozumíváním si Brno jako chválí a rád by se tam usadil.

Audio

    Patrik Žák odpovídá na otázku, jestli mluví česky.
         
    Autor: Jan Kočenda

Patrik Žák žije v Česku už tři roky. Foto: Jan Kočenda

Brno – Patrik Žák je jedním z mnoha slovenských studentů, kteří studují v Česku. Přiznává, že v Brně se mu líbí více než na Slovensku, a to zejména díky kvalitnějšímu vysokému školství a širším možnostem pracovního uplatnění. I přes občasné komunikační potíže plánuje v Brně zůstat a na Slovensko se dlouhodobě vrátit nehodlá.

Kdy jste se poprvé podíval do České republiky?

Poprvé jsem navštívil Česko ještě jako středoškolák. Tehdy jsme jeli se třídou na dvoudenní exkurzi do Prahy. Procházeli jsme hlavním městem a zastavovali se u historických památek. Byl to hezký výlet.

Co vás vedlo k tomu se do Česka přestěhovat za studiem?

Hodně se mi líbilo a navíc mě kamarádi ze Slovenska přesvědčovali, že to v Brně rozhodně stojí za to. Je to studentské město, a tak jsem věděl, že se mi tady bude dobře studovat a se sháněním práce nebude problém. Musel jsem to zkusit.

Proč si myslíte, že v Česku je lepší školství než na Slovensku?

Mám možnost to porovnat se zkušenostmi kamarádů Slováků, kteří studují v Bratislavě, Žilině nebo Trnavě. Podle toho, co říkají, v Česku je mnohem víc kladen důraz na vzdělávání a rozvíjení vlastních školních aktivit. V Brně mají učitelé mnohem lepší přístup ke studentům a záleží jim, co své studenty naučí. Navíc je zde mnoho projektů, do kterých se mohou zapojit a získat cenné zkušenosti, které je posunou dál.

Chtěl byste se vrátit zpátky na Slovensko?

Dlouhodobě určitě ne. Tady jsem začal studovat to, co mě baví, a chtěl bych pokračovat. Kdybych se vrátil na Slovensko, už bych neměl tolik možností, jak se rozvíjet, najít si ideální práci nebo se věnovat tomu, co mám rád.

Takže se vám v Česku líbí víc než na Slovensku?

To se nedá říct absolutně. Nemůžu to vztáhnout na celý stát, spíše jenom na Brno, kde mi nic nechybí. Můžu tady žít pravý studentský život, kvalita škol je lepší než na Slovensku a všude okolo jsou příjemní lidé. Takže konkrétně v Brně se mi líbí víc než na Slovensku.

Máte v plánu požádat o české občanství, abyste mohl například volit?

O změně občanství jsem zatím neuvažoval, ale českou politiku sleduji. Pokud si budu jistý, že tu zůstanu, budu mít práci a rodinu, určitě bych o občanství zažádat chtěl.

Jaký máte názor na zavedení eura jako měny v České republice?

Podle mě je to pouze o zvyku. Pamatuji si, co se dělo na Slovensku, když přišlo euro. Všichni byli plní očekávání i obav, na které si už ale málokdo vzpomene. Pro Česko by to ale byla nyní škoda, když koruna začala posilovat po ukončení měnové intervence. Několikaletá snaha by padla vniveč, protože přijetím eura by došlo opět k destabilizaci měny.

Je něco, co vám tady chybí?

Pocházím z Oravy, takže mi schází známá příroda a hory, kam jsem vždycky rád chodíval. Také mi chybí rodina a kamarádi, kterých si ale nyní vážím mnohem více, protože je vídám jen jednou do měsíce.

Stává se, že vám lidé nerozumí nebo vám nechtějí rozumět?

Lidé mi nerozumí celkem často. Není to ale obvyklé, jako třeba v jiných městech, kde nežije tolik Slováků. Občas se stane, že si jdu koupit cigarety do trafiky a poprosím o žlté ťavy. Prodavačky absolutně netuší, co chci, takže se musím opravit na žluté velbloudy. Obecně ale lidé pochopí z kontextu, co říkám, a nepřipadá mi, že mi nechtějí rozumět.

Snažíte se někdy mluvit česky?

Po těch třech letech v Brně je to většinou spontánní, když řeknu něco česky. Vůbec neuvažuji nad tím, že bych to řekl slovensky. Nicméně občas, když jdu do hospody posedět, tak normálně poprosím, že bych si dal jednu chotěboř a k tomu moravskou třešeň. Takže některá slova z češtiny používám i vědomě, protože vím, že ta druhá strana mi nemusí rozumět.

 

Patrik Žák se narodil 24. dubna 1995 v městě Trstěná. Na Slovensku vystudoval Střední průmyslovou školu a obchodní akademii v Tvrdošíně. Přihlásil se na univerzitu do Brna, kde začal studovat podnikovou informatiku na Masarykově univerzitě. Toho však zanechal a změnil obor. Nyní je už druhým rokem studentem psychologie.

Klíčová slova: Slovák, život, Brno, studium, Slovensko

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.