28.04.2013 20:12


V Brně se běhá v parcích, lesích i okolo řek

Autor: Tomáš Kára | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Zaběhat si chodí mnoho lidí i ve velkých městech, jako je Brno. Ovšem někdy může být problém najít místa, která jsou pro běh příhodná a zároveň lehce dostupná.

Běhání, pro které se někdy používá i moderní výraz jogging, je oblíbenou aktivitou mnoha lidí všech věkových kategorií. Někteří běhají kvůli hubnutí, jiní trénují fyzičku, kterou poté poměřují s ostatními běžci v závodech, a někdo to dělá jen pro zábavu. „Dřív jsem běhal závodně, ale dnes už jen po práci, protože se tak odreaguji,“ svěřil se Ondřej Soukup, který pravidelně běhává po cyklostezce podél řeky Svratky. Běh je samozřejmě i prospěšný pro zdraví. „Stejně jako jiné sporty má i běh u většiny lidí pozitivní dopady na zdraví. Nicméně nic se nesmí přehánět,“ uvedla praktická lékařka Zdeňka Stehlíková.

Ať už jsou motivace pro běh jakékoli, běžci musí řešit i výběr trasy. Ten nemusí být lehký zejména ve velkých městech, kde je občas potřeba za vhodnými místy cestovat pomocí městské hromadné dopravy. S tímto problémem se potýkají i brněnští běžci, kteří ovšem často nevědí, kde všude jsou vhodná místa, a proto raději volí alternativu v podobě běžeckého pásu. „Já mám štěstí, že bydlím u řeky, kolem které se běhá dobře, ale vím, že někteří z mých přátel jezdí běhat do různých posiloven a fitness center,“ dodal Soukup, který běhání venku považuje za mnohem příjemnější. Brno přitom nabízí řadu míst, která běžce uvítá příjemným prostředím i vyhovujícími cestami.

Park Lužánky

Jedním z takových oblíbených míst je park Lužánky, který je dobře dostupný díky svému umístění blízko centra Brna a navíc leží v rovině, čímž většině běžců vyhovuje více než například park okolo Špilberku. Nevýhodou je, že Lužánky jsou ve slunečných dnech plné lidí, a rozloha parku je poměrně malá, takže pro delší trasy je potřeba park opakovaně obíhat.

Velká Klajdovka

Další oblíbenou a dostupnou lokalitou pro procházky, cyklistiku ale i běh jsou lesy rozprostírající se za hotelem Velká Klajdovka, ke kterému se lze dostat po žluté a zelené turistické značce od stejnojmenné zastávky MHD. Tyto lesy spadají pod Chráněnou krajinnou oblast Moravský kras a protíná je řada turistických i naučných stezek, které mohou běžci využít pro snadnější orientaci. Poměrně rovný terén je vhodný i pro méně zdatné běžce.

Cyklostezky okolo řek

Svratku i Svitavu téměř po celé délce jejich toku v Brně lemují cyklostezky, které ovšem využívají i běžci. Výhodou je opět dobrá dostupnost, protože na cyklostezky se běžec může lehce napojit v kterémkoli bodě toku. Navíc si každý může naplánovat trasu podle svých sil, protože délka toku řek od jejich soutoku, který je u obchodního domu Olympia, je v součtu více než pětadvacet kilometrů.

Wilsonův les

Běhat se dá i ve Wilsonově lesoparku, který je značně rozlehlý s řadou širokých cest i pěšin. Nesnází ovšem může být, že tento park leží ve svahu, takže cesty se každou chvíli svažují nebo stoupají. Odměnou je klidné prostředí, ve kterém nebývá příliš mnoho lidí.

Palackého vrch

Za zmínku stojí i zalesněná část Palackého vrchu, který se tyčí nad Českým technologickým parkem. Tato oblast s řadou zahrádkářských osad běžce potrápí kopcovitým terénem. Také je občas nutné se vyhýbat zahrádkářům v autech, ale i přesto je Palackého vrch příjemným prostředím, které se dá pro běh využít.

Výčet vhodných míst pro běh není zdaleka úplný a jednotlivé popisy jsou pouze stručné a informativní. Více informací poskytuje mapa, která obsahuje fotky orientačních bodů, popisy a samozřejmě názorné vyznačení doporučených tras.

Přehledovou mapu si zobrazte zde.

Klíčová slova: běh, trasy, jogging

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.