22.11.2017 10:25


Úterní derniérou zlínská inscenace Žítkovských bohyň neskončila

Autor: Viktorie Melicharová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

V úterý jednadvacátého října si herci v Městském divadle Zlín zahráli poslední reprízu Žítkovských bohyň. Představení tak skoro po čtyřech letech sice opouští zlínská prkna, ale na jaře se mohou lidé těšit na záznam inscenace, který se bude vysílat v kinech. Žítkovské bohyně se tak dostanou do kin nejen v Česku ale i ve střední a východní Evropě. V zemích, ve kterých mají „bohyně“ tradici. Hlavní hrdinku Doru Idesovou ztvárnila herečka Hana Tomáš Briešťanská. Režie se ujal slovenský režisér Dodo Gombár.

ZLÍN – Námět Žítkovské bohyně pochází ze stejnojmenné knihy Kateřiny Tučkové, která vyšla v roce 2012. „S režisérem Dodem Gombárem jsme se výjimečně dobře pochopili a jeho pojetí mě nadchlo a dojalo. Také herci podávali neuvěřitelné výkony, takže jako autorce se mi naplnila představa o jednotlivých postavách i příběhu doslova vrchovatě,“ uvedla Tučková. „Na derniéru se ale nedostanu, jsem zrovna na cestě do Německa,“ dodala.

Prodej vstupenek na poslední tři podzimní reprízy začal už v červnu. Představení tak v úterý skončilo svou třiapadesátou reprízou. Přenos do kin zajistí společnost www.prenosydokin.cz, která již odvysílala inscenaci Ovčáček Miláček ze stejného divadla. Žítkovské Bohyně vidělo asi 32 000 diváků. Inscenace ale okouzlila i odborníky. „Úchvatný a podmanivý proud magického realismu. Taková je Gombárova brilantní adaptace Žítkovských bohyň,“ napsal před třemi lety o divadelní hře kritik Marcel Sladkowski.

„Bylo těžké rozhodnout o derniéře, ale herci zestárli a my se chceme rozloučit v plné síle,“ odůvodnila konec Žítkovských bohyň Blanka Kovandová, šéfka vnějších vztahů ze zlínského divadla.

Herečka Hana Tomáš Briešťanská se v roce 2014 právě díky roli Dory Idesové dostala do úzké nominace na cenu Thálie „Tohle představení pro mě vždycky bylo velmi osobní. Jsem nesmírně šťastná, že jsem mohla být jeho součástí," uvedla.

Divadelní hra se přes veškerý úspěch potýkala s problémy. Domluva termínů představení i práce scénografů a rekvizitářů nebyla jednoduchá. „V Žítkovských bohyních hraje mnoho hostujících herců, bylo těžké naplánovat termíny představení,“ připustila Kovandová. Zároveň ale vyloučila, že by velký počet hostujících herců byl důvodem k ukončení inscenace. Na Žítkovské bohyně budou ve zlínském divadle dlouho vzpomínat. Třeba kvůli jedné z rekvizit, stromu, který původně vážil skoro 900 kg, a po úpravách asi čtvrt tuny. Navíc měla hra mnoho repríz a zájezdů při kterých se opotřebovala podlaha scény natolik, že se musela vyrobit nová.

Pro režiséra Gombára ale Žítkovské bohyně neskončily ani v divadle. V květnu uvedli herci z brněnského městského divadla Gombárovu druhou adaptací Žítkovských bohyň s podnázvem krev je krev. Hlavní hrdinku Dory Idesovou ztvárnila Svetlana Janotová.

Klíčová slova: Zlín, Žítkovské bohyně, inscenace, divadlo, derniéra, Kateřina Tučková

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.