08.04.2014 16:20


Úspěšné romské sportovce představuje nová výstava v Brně

Autor: Tomisová Marie | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Jsem Rom. Jsem sportovec. O osobnostech, které mohou říct obě tyto věty zároveň, se dozví návštěvníci Muzea romské kultury v Brně. Nová výstava ukazuje téma, kterým se zatím žádná jiná výstava v Česku nezabývala. 

Brno – Ojedinělou výstavu Romové a sport nabízí Muzeum romské kultury v Brně. Autoři prostřednictvím výstavy poukazují na příběhy romských osobností, které v životě slavily a slaví mnoho sportovních úspěchů. Jde o olympijské sportovce i mladé sportovní naděje.

„Výstava je výjimečná svým zaměřením. Sport sám o sobě není časté téma ke zpracování v muzejních prostorách, natož sport ve spojení s Romy,“ řekla kurátorka výstavy Jana Poláková. Výzkum v této oblasti zahájili pracovníci muzea loni a pokračují v něm i po otevření výstavy. „V České republice je skutečně velké množství Romů na špičkové sportovní úrovni nejen z republikového, ale i světového hlediska,“ vysvětlila Poláková. Bojové umění na výstavě Romové a sport.

Některé sportovní aktivity na výstavě je možné si vyzkoušet na vlastní kůži. Zájemci se mohou naučit základní pohyb twirlingovou hůlkou, kterou používají mažoretky, otestovat boxerské rukavice, přejít nízkou kladinu nebo si zahrát improvizovaný goalball, což je míčová hra pro nevidomé. „Chystáme hravý doprovodný program pro mateřské školy a třídy prvního stupně základní školy,“ popsala průvodkyně muzea Kristýna Staňková. Návštěvníci výstavy mohou zhlédnout také dvacetiminutový dokument o bojovém umění u Romů.

„Mnoho romských sportovců dosahuje vynikajících výsledků v juniorském věku, ale méně jich bohužel najdeme v seniorské věkové kategorii,“ poukázala na specifikum romského sportu Poláková.  Romové podle ní nekončí se sportem z důvodu chybějící píle. „Pro Romy je základním životním pilířem rodina a jak někteří sportovci sami uvádějí – když má člověk rodinu, musí se postarat především o ni. Na vlastní zábavu pak už příliš času nezbývá,“ dodala Poláková.

Tento týden pořádají neziskové organizace v Brně Týden romské kultury. Jednou z připravovaných akcí je den otevřených dveří v Muzeu romské kultury ve čtvrtek 10. dubna. Celý den bude na výstavu Romové a sport vstup zdarma. Výstava potrvá do 21. září tohoto roku. 

Více o Týdnu romské kultury je v tomto článku

Klíčová slova: Romové, sport, Muzeum romské kultury, Týden romské kultury

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.