28.04.2013 11:04


Uspěje jen ten, kdo nabídne něco navíc, říká šéfka webu jdipracovat.cz

Autor: Adéla Beranová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Projekt Jdi Pracovat! pomáhá studentům a absolventům při hledání práce, brigády nebo třeba při zjišťování informací z pracovně právního prostředí. Petra Štorková, jeho zakladatelka a absolventka Mediálních studií a žurnalistiky, je přesvědčená, že studenti by měli začít myslet na své budoucí zaměstnání už při studiu.

Brno - Petra Štorková pracovala a sbírala zkušenosti už při studiu a to se jí pak při hledání zaměstnání vyplatilo. Také proto založila internetové stránky Jdi Pracovat!, na kterých se snaží přimět studenty k nějaké aktivitě. Svět tam venku je podle jejích slov „docela maso“.

Před dvěma roky jste skončila vysokou školu, bylo pro vás těžké najít zaměstnání v oboru?

Vystudovala jsem humanitní školu, takže nebudu tvrdit, že jsem vyšla ze školy s diplomem a tam už stál zástup zaměstnavatelů. Nicméně úplně beznadějné to také nebylo. Už při škole jsem byla dost aktivní, sháněla jsem si různé praxe, ať už byly placené, či ne. Takže jsem po absolutoriu měla i nějaké zkušenosti. Hledala jsem ale několik měsíců, protože jsem odešla z Brna na Vysočinu a čekala na to správné místo.Petra Štorková zastává teorii, že člověk by se měl už při studiu snažit získat pracovní zkušenosti.

Kdy jste založila www.jdipracovat.cz a co vás k tomu vedlo?

Portál jsem založila před třemi lety, když jsem ještě studovala. Viděla jsem, že spousta mých kolegů nemá žádné zkušenosti a na trhu práce to budou mít těžké. Zároveň jsem při škole dělala i něco jako personalistku a úplně jsem žasla, jak se mnozí vysokoškoláci neumějí prezentovat anebo nemají zaměstnavateli co nabídnout. Někteří v životě neměli ani žádnou brigádu. Proto jsem založila portál o hledání práce a o stážích a brigádách.

Jaký je hlavní cíl projektu? 

Apel „Jdi pracovat!“ míří na studenty, kteří by si už při studiu měli zkusit nějakou praxi. Mezi aktivity, které mohou studentům u pracovního pohovoru pomoci, patří třeba i spolková činnost. Proto by stránky, kde publikujeme praktické rady i osobní zkušenosti studentů a absolventů, měly čtenáře vyprovokovat, aby zkrátka šli něco dělat.

Máte představu o tom, kolik lidí web sleduje a proč?

Návštěvnost si samozřejmě monitorujeme. Momentálně jsme na návštěvnosti deset až dvanáct tisíc návštěv měsíčně. Podle zpětné vazby víme, že mnoho přístupů cílí na články týkající se přípravy životopisu nebo orientace v pracovním právu. Pravidelní čtenáři zase oceňují různé příběhy „běžných“ studentů, kteří to někam dotáhli nebo dělají něco zajímavého. Podle čtenosti zase bodují články o běžných studentských brigádách.

Proč by se měli studenti už během studia zabývat otázkami hledání budoucího zaměstnání? 

Když člověk skončí vysokou školu, tak je poměrně pochopitelné, že nemá zkušenosti a firmy hledající absolventy s tím samo sebou počítají. Ale absolventů vysokých škol je už teď strašně moc a pohovory jsou lidově řečeno „maso“.

Co všechno může pomoct studentovi najít práci? 

Uspěje jen ten, kdo nabídne něco navíc: zahraniční zkušenost, což značí dobrou znalost cizího jazyka, dlouhodobou brigádu, to zase znamená loajalitu a chuť pracovat při studiu a vzdát se trochy svého pohodlí, nebo třeba účast na nějaké studentské akci, čímž dokážete organizační dovednosti. Nejvíce ale bodují ti, co už při studiu alespoň chvíli dělali něco z náplně pracovní pozice, na kterou se hlásí.

Právě vychází i brožura Jdi Pracovat! Souvisí nějak s internetovou verzí?

Jednou za půlroku vydáváme časopis Jdi pracovat!, kde jsou nejčtenější články z webu, ale také speciál čísla. Tedy soubor příběhů nebo rozhovorů se zajímavými studenty a absolventy Masarykovy univerzity, a to vždy na nějaké téma. Teď jsme vydali už pátou brožuru s příběhy lidí, kteří dělají svou práci snů. 

Klíčová slova: Jdi Pracovat!, www.jdipracovat.cz, Petra Štorková

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.