28.02.2015 17:38


Upravené koleje Tvrdého už své obyvatele neděsí

Autor: Turková Markéta | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

O nejlevnějších kolejích Masarykovy univerzity kolují historky, které děsí potenciální uchazeče o ubytování. Kapacitu proto často naplní studenti, na něž nezbylo místo v jiných zařízeních Správy kolejí a menz. Budova Tvrdého, bývalého blázince pro ženy, sice svým vybavením stále nekonkuruje kvalitě Kounicových kolejí, společné sprchy kryté jen polyesterovými závěsy ale už studenti nemají.

Studenti jsou na Tvrdkách skvělí přátelé

Brno - Strašné a jen za trest. To si myslela o kolejích Tvrdého studentka prvního ročníku mezinárodních vztahů Kristýna Pavlíčková, když objevila na internetu pět let starý článek popisující ubytovnu jako „synonymum děsu a nechutnosti s nulovým nočním klidem“. Po příjezdu ale byla příjemně překvapená. Pokoj je prostorný, kuchyňky hezké a lidi taky v pohodě," vysvětluje Pavlíčková. 

Tvrdky, jak se kolejím běžně říká, prošly v několika posledních letech značnými úpravami. „Před třemi lety nám vyměnili dřevěná okna za plastová. Nově zrekonstruovaná je také část koupelen a kuchyněk,“ popsala práce ubytovatelka Jana Bieliková. Stížnosti studentů na neodtékající sprchy a špatné osvětlení vzala v potaz, kromě těchto oprav chce ještě letos vedení Správy kolejí a menz stihnout zřídit posilovnu.

Spokojení studneti Tvrdek žijí i hudbou

Zatím není jisté, zda budou ubytovaní za pár měsíců využívat také zahradu, kde se dříve řešily problémy s kanalizací. Podle Bielikové by v případě jejího otevření bylo přístup časově omezit kvůli častým stížnostem sousedů na hluk. „Někdy studenti divočí, zvláště oslavy bývají pestřejší, ale takový nepořádek je všude,“ sdělila vrátná Marie Kotasová. Porovnávat mohla s kolejemi Vinařská, kde v minulosti pracovala.  

Loni se na kolejích pravidelně ozývalo požární hlášení, které bývalý obyvatel zapínal k nemilosti ostatních s měsíční pravidelností. Nyní se kritika na sociální síti Facebook směřuje na účet nepořádných lidí v kuchyni a znechucení se objevilo i kvůli společně používaným sociálním zařízením. Jak si ale "Tvrdkaři" uvědomují, vše je o lidech.

Jinak na kolektiv panuje nejen mezi studentstvem veskrze  skvělý názor. „Stále se tady žije studentský život, znáte se, bavíte se spolu, přátelíte se,“ odpověděla Kotasová na otázku, co se jí na Tvrdého líbí. Informatik Peter Dubovský žije na kolejích čtvrtým rokem. I lidi, co tady dříve bydleli, se sem někdy vrací pozdravit, oslavit narozeniny nebo jen pokecat." dodal . 

 

Koleje Tvrdého s kapacitou tři sta dvaceti tří lůžek se nachází mezi Mendelovým náměstím a ulicí Úvoz. Nejlevnější čtyřlůžkový pokoj stojí čtyřiapadesát korun na den, nejdražší stokorunu. Díky blízkosti fakult v nich bydlí především studenti sociálních studií, informatiky nebo filozofické fakulty. 

Klíčová slova: koleje, Tvrdého, Správa kolejí a menz, SKM

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.