14.01.2021 20:11


Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně slaví dvacet let

Autor: Dominik Pohludka | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Dvacet let od svého založení si připomíná Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně (UTB). Vznikla 1. ledna 2001 sloučením Fakulty technologické, Fakulty managementu a ekonomiky a Kolejí a menz z brněnského Vysokého učení technického. Zákon o zřízení UTB podepsal tehdejší prezident Václav Havel v listopadu roku 2000.

Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně. Zdroj: archiv UTB

Zlín – Univertiza Tomáše Bati slaví dvacet let. Ve Zlíně si však v průběhu roku budou připomínat důležité momenty ze své historie pouze v online prostředí. „Bohužel jsme museli od plánovaných akcí upustit, ale přesto pevně věříme, že se budeme moci setkat na podzim u příležitosti slavnostního otevření nově zrekonstruované auly," uvedla mluvčí univerzity Petra Svěráková.

Původně měla univerzita, která nese jméno zakladatele obuvnického impéria Tomáše Bati, dvě fakulty – Fakultu technologickou a Fakultu managementu a ekonomiky, které se odloučily od Vysokého učení technického. V listopadu 2000 podepsal prezident Václav Havel zákon o zřízení UTB. Slavnostní inaugurace univerzity a jejího prvního rektora Petra Sáhy byla 16. května 2001. 

Právě Sáha vznesl před více než dvaceti lety první oficiální požadavek na vznik univerzity ve Zlíně. Stalo se tak při jeho kandidatuře na děkana Fakulty technologické. Tehdy měla fakulta osm set studentů. „Samotný vznik univerzity nebyl vůbec jednoduchý. Účastnil jsem se desítek jednání, při kterých bylo potřebné prokazovat, že Zlín univerzitu potřebuje a také, že má dostatečný potenciál, který ji v budoucnu zajistí mezinárodní prestiž," popsal zakladatel a první rektor UTB Petr Sáha.

Původně ve Zlíně zvažovali názvy jako Valašská nebo Zlínská univerzita. „Nakonec jsem ale zavolal Tomáši Baťovi mladšímu a požádal ho o souhlas pojmenovat univerzitu po jeho otci. Byl velmi potěšen a ihned souhlasil," vysvětlil Sáha. Tomáš Baťa mladší byl později předsedou Správní rady UTB a pomáhal univerzitě navazovat kontakty v zahraničí.

Dnes má univerzita šest fakult a skoro deset tisíc studentů. „Univerzita a zejména lidé, kteří na ní pracují, udělali za těch dvacet let obrovský kus práce," řekl současný rektor UTB Vladimír Sedlařík.

Klíčová slova: Zlín, Univerzita Tomáše Bati, Tomáš Baťa mladší

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.